logo

İyimaya gözyaşlarına hakim olamadı

Adalet Komisyonu toplantısı Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen facia nedeniyle iptal edildi. Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, konuşmasında gözyaşlarına hakim olamadı.

TBMM Adalet Komisyonu’nun Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını görüşmek üzere gerçekleştirilecek bugünkü toplantısı Soma’da meydana gelen maden facia nedeniyle iptal edildi.

Yaptığı kısa konuşmada başsağlığı dileyen Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, şu ifadeleri kullandı: “Bugün milletin vicdanına her birimizin yüreğine yakıcı bir ateş düştü. Güneşin dahi ışıtamadığı donuk bir karanlıkta, milli bir yastayız. Onlar vatan şehitleridir. Bu mukaddes ibareyi telaffuz etmek, hiçbir şekilde bizi sorumluluktan kurtarmıyor. Müselsel kazalara karşı önleyici ve denetleyici ortak aklı henüz oluşturamamış hepimizin ve evleviyetle işverenler dahil, sistem dinamiklerinin vahim kusurlarına atıfta bulunmaya mecburuz.”

Ahmet İyimaya’nın konuşması sırasında gözlerinin dolduğu gözlendi.

AK Parti Kastamonu milletvekili Hakkı Köylü, büyük üzüntü içinde olduklarını belirterek, “Kara altın bugün birçok insanımıza kara cehennem oldu. Sonucu itibariyle bugüne kadar en ağır sonuçları doğuran bir maden kazası olduğunu tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

CHP’nin bir süre önce Soma’daki madenlerde yaşanan sorunlarla ilgili verdiği Meclis araştırma önergesinin reddedildiğini hatırlatan CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, “Söyleyecek çok sözümüz var ama şu anda yeri değil. Bu ölümlerin kader olmadığını görmemiz gerekir” dedi.

MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu da “Şu anda acımız fazla, yara sıcak. Başka bir konuya değinmeye gerek yok. Ama şunu bilmemiz lazım ki parlamento olarak bu işin sonuçları tam ortaya çıktıktan sonra çok kapsamlı bir çalışma yapmaya ihtiyaç var” diye konuştu.

HDP Batman Milletvekili ise “Önemli olarak bu sorumluluğu parlamento olarak yüklenmemiz lazım. Başta hükümet olarak hepimiz dünyada, Avrupa’da adeta birinciliği kaptırmayan bu kadar elim bir olayda neden bugüne kadar sorunlarımızı çözemedik meselesini acilen masaya yatırıp, belki de bu şehitlere ailelerine ve halkımıza karşı olan borcumuzu en kısa zamanda yasal işgüvenliğini çağdaş ülkeler düzeyine çıkaran düzenlemeler yapmakla ödeyebiliriz” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
717 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.