logo

İstanbul’da yeni ”Çiftlik Bank” vakası ortaya çıktı!

İstanbul’da Çiftlik Bank benzeri yeni bir dolandırıcılık vakası ortaya çıktı. “Enerji Emlak” adı altında enerji içeceği satışı yapıldığı iddia edilen iş yerine polis baskın düzenledi. 12 kişinin gözaltına alındığı olayda vurgunun boyutunun yaklaşık 100 milyon lira olduğu öne sürülüyor.

İstanbul’da enerji içeceği satışı vaadiyle dolandırıcılık yaptığı öne sürülen gruba operasyon düzenlendi, 12 kişi gözaltına alındı.

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri 2015 yılından bu yana toptan enerji içeceği alarak vatandaşlara kar vadeden “Enerji Emlak” adında bir kurumun vatandaşları kandırdığı ihbarı üzerine harekete geçti.

İHA’nın haberine göre, şebeke milyonlarca lirasını aldığı 100’ün üstünde vatandaşa toptan enerji içeceği alınacağı ve bunları satışı sonrası elde edilecek kar oranından yüzde verileceğini açıkladı.

İlk başlarda ödeme yapılan sistem içinden vatandaşlar yaklaşık 9 aydır ödemelerini alamayınca konuyla ilgili Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekiplerine başvuruda bulundu.

100 MİLYON LİRA İDDİASI

Harekete geçen dedektifler, “Enerji Emlak” adı verilen ofise baskın düzenleyerek şüpheli şahısları gözaltına aldı. Şüpheliler adliye sevk edilirken, mağdurların ise yaklaşık 100 milyon lirasının ortada olmadığı öğrenildi.

“GİDİN DEVLET VERSİN PARANIZI”

Olaydan dolayı mağdur olduğunu ifade eden bir vatandaş, akrabaları aracılığı ile söz konusu sistemin için girdiğini belirterek, “Anlaştık senet yaptılar bize aydan aya 4-5 ödeme yaptılar sonra ödemeleri kesildi. Bunlar dolandırıcı. İnşaat yapmak maksadı ile biz evimizi verdik. Şimdi 8 aydan bu yana bizi oyalıyorlar. Adamları biz arıyoruz gidin devlet versin paranızı diyorlar. Bizim şu anda yaklaşık 800 bin lira mağduriyetimiz var” dedi.

Çok zor durumda kaldıklarını belirten vatandaş, “Şu anda vatandaşlar ekmek alamaz kirasını veremez duruma düştü. Biz evimizi verdik ama kredi çekip para veren arkadaşlar da burada çok. Bu adamın vaadi bize 2 -3 parayı ödeyip güven verip ondan sonra paralara el koyayım şekilde. Bizim için de kar payı yok” diye konuştu.

12 KİŞİYE GÖZALTI 

Esenyurt Asayiş Büro Amirliği ekipleri konu ile ilgili şüpheli olduğunu düşündüğü 12 kişiyle ilgili işlem yaparak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin nitelikli dolandırıcı olarak adliye sevk edildi. Bu sırada mağdurlar , adliyeye sevk edilen zanlılara tepki gösterdi.

EMEKLİ POLİS VE ASKERDEN KORUMA

Öte yandan “Enerji Emlak” adı altında açılan ofiste, emekli polis ve askerlerin de korumalık yaptıkları öne sürüldü.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1631 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.