logo

İstanbul’da kar yağışı alarmı verildi

Kentte akşam saatlerinde başlayan ve 3 gün boyunca devam etmesi beklenen kar yağışı İBB’yi alarma geçirdi. İstanbul 9 bölgeye ayrılırken, metrobüs yolunun sürekli ulaşıma açık tutulması için gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

istanbul-kar yağışıMeteoroloji‘nin uyarıları sonrası İstanbul‘da beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı.

Kar özellikle yüksek kesimlerde aralıklarla etkili oluyor.

Çatalca, Arnavutköy, Beykoz‘un köyleri ile Sarıyer ve Kartal‘ın yüksek kesimleri kar yağışı alan ilçeler arasında.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de gece saatlerinde etkisini artırması beklenen kar yağışı için gerekli önlemleri aldı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) meteoroloji biriminin hava tahmin raporlarına göre, İstanbul’da gece yarısından sonra kar yağışı ve fırtınanın etkili olacağı belirtildi.

Açıklamada, belediyenin, kış hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 80’i birinci öncelikli olmak üzere 308 güzergahta yaklaşık 4 bin kilometre uzunluğundaki yol ve meydanlarda çalışmalarını tamamlandığı kaydedildi.

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığının, 2014-2015 kış sezonu için aralarında “kar kaplanı”nın da bulunduğu 4 bin 815 personel ile 1028 araç ve iş makinesiyle çalışma yürüteceği bildirilen açıklamada, belediyenin depolarında 209 bin ton tuzun hazır bekletildiği ifade edildi.

GÖREV BÖLÜMÜ YAPILDI

İlçe belediyelerine ihtiyaç durumunda tuz takviyesi yapılacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“64 ayrı noktada ise 1385 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde ise saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı tüm birimler ile ihtiyaç halinde hizmet veren şirketlerden araç ve personel desteği sağlanacak. AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet afet müdahale ve kurtarma aracı ve 1058 personeliyle katılacak. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartalmeydanlarında, 223 personel ve 38 araçla çalışma yapacak.”

Atık Yönetimi Müdürlüğünün de 613 durak, 207 üst geçit ve alt geçit ile 7 çöp aktarma istasyonu, işleme tesisleri ve depo sahası yollarında 616 personel ve 71 araçla görev yapacağı ifade edilen açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 147 traktör kar kürüme ekibi, muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı” denildi.

Açıklamada, AKOM’da Zabıta Daire Başkanlığı, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İSFALT, Trafik Müdürlüğü, Sağlık Daire Başkanlığı, Beyaz Masa, BEDAŞ, AYEDAŞ, Karayolları ile Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin de görev yapacağı kaydedildi.

İSTANBUL 9 BÖLGEYE AYRILDI

Olumsuz hava koşullarıyla mücadele çalışmaları için İstanbul’un 9 bölgeye ayrıldığı bildirilen açıklamada, metrobüs yolunun sürekli ulaşıma açık tutulacağı belirtildi.

Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) ile buzlanma noktalarının 3 saat önceden tespit edileceği vurgulanan açıklamada, “Ekipler 30 dakika arayla belirtilen yerlerde kürüme ve tuzlama çalışması yapacak. 52 kilometre uzunluğundaki metrobüs yolu sürekli ulaşıma açık bulundurulacak. Kritik kavşaklarda 50 adet kurtarıcı ve çekici 24 saat esasına göre yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.