logo

07 Aralık 2015

İstanbul trafiğini rahatlatıcak proje bitti

Gümrük müdürlüğünün KüçükçemeceHalkalı’dan Çatalca’ya taşında işlemi tamamlandı. Bu proje ile birlikte İstanbul’daki TIR trafiği azalmış oldu.

çatalca gümrüğüTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Yap-İşlet Devret modeli ile inşa edilen Çatalca tesisleri, gümrük hizmetlerinin hem daha modern hemde daha sağlıklı bir ortamda verilmesini amaçlıyor. Temeli 17 Eylül 2013’te atılan tesisin bedeli 154 milyon lira. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tesisin 2014 Mart ayında tamamlanacağını söylemişti. Ama tesisin tamamlanmasına rağmen bağlantı yollarının trafiğe açılamaması yüzünden faliyete girmemişti.

5 KİLOMETRELİK TIR KUYRUĞU

Her gün 5 kilometreden fazla TIR sırası oluşan Halkalı Gümrüğü’nde, yılda 40 milyar dolarlık mal işlem görüyor. Bu da Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 10’unu oluşturuyor.Çatalca Gümrüğü’ne günde  750 TIR’ın giriş yapması bekleniyor. Bu sayının hafta sonu 3000’e çıkacağı söyleniyor.

TESİSİN BÜYÜKLÜĞÜ TAMI TAMINA 220 BİN METREKARE

Toplamda 220 bin metrekalik alana kurulan tesisin 60 bin metrekaresi kapalı alan. Tesiste gümrük binasının yanı sıra, cami, sosyal tesisler, ofisler ve depolarda bulunuyor.

 

Etiketler: » »
Share
373 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET