logo

İsrail kara harekatı başlattı

İsrail ordusu 5 saatlik ateşkesin ardından Gazze’ye yönelik kapsamlı kara harekatı başlattı.

 

İsrail ordusu Gazze’ye yönelik kapsamlı kara harekatı başlattı.

Başbakan Benyamin Netanyahu, Gazze’ye kara harekatı talimatı verdi.

Ardından harekatın başladığı bilgisi geldi.

İsrail ordu birliklerinin Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahya beldesine girdiğini bildirildi.

Habere göre, İsrail askerleriyle Filistinli silahlı gruplar arasında çatışmaların başladı.

Gazze topraklarına giren İsrail tanklarına savaş uçaklarının destek verdiği, Filistinlilerin evlerine ve tarım arazilerine aydınlatma fişekleri attıkları bildirildi.

Operasyonun hedefinin Gazze’deki tünelleri yok etmek olduğu belirtildi. İsrail ayrıca, kara harekatı için 18 bin yedek askeri daha göreve çağırdı.

HAMAS: SONUÇLARI KORKUNÇ OLACAK
Kara harekatının başlamasının ardından Hamas’tan, ‘İsrail’in kara harekatının sonuçlarının korkunç olacağı’ açıklaması geldi. Hamas Sözcüsü Fehmi Berhum, ‘‘Siyonist işgalci, Gazze’ye yönelik kara harekatının bedelini ağır öder. Hamas karşılık vermeye hazırdır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE: KAYGILIYIZ 
Konuyla ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi. Açıklamada “Gazze’ye yönelik kara harekatını kaygıyla karşılıyoruz” denildi. Fransa’dan da benzer bir açıklama geldi.

İsrail ordusu, Birleşmiş Milletler arabulucuğuyla sağlanan 5 saatlik ateşkesin ardından İsrail hava saldırılarına devam etmişti.

Saldırılardan birinde aynı aileden biri kız 3 çocuk hayatını kaybetti. Gazze’den de İsrail’e 50’den fazla roket fırlatıldı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
502 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.