logo

İsrail çetesi Gazze’ye vurmaya devam ediyor!

İsrail’in Gazze’ye yönelik iki gün önce başlattığı hava operasyonlarında, son 24 saatte çocukların da aralarında olduğu 24 kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu belirlediği evleri hedef alırken, bu saldırılarda yaralananların sayısı da 200’ün üzerinde.

İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadı Kudüs Tugayları’nın önde gelen komutanlarından Hafiz Hamad’ın evinin de hedef alındığı ve Hamad’ın hayatını kaybettiği belirtildi.

Pazartesi gününden itibaren Gazze’ye yönelik başlatılan operasyonlarda şimdiye kadar 50 evin tamamen yıkıldığı bildirildi.

İsrail resmi televizyonu Kanal 1, ordunun Gazze’de askeri liderlerin evlerinin de aralarında bulunduğu 160 hedefi vurduğunu belirtti.

Gazze’den de İsrail’e füze saldırıları var.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları hedef aldığı yerler Tel Aviv, Kudüs, Dimona ve Hayfa.

Dün akşam Kudüs’te, iftardan kısa bir süre sonra çalmaya başlayan ve 1,5 dakika süren sirenlerin ardından arka arkaya düşen ve şehri sallayan 3 patlama sesi duyuldu. 38 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Olay sonrasında polis herhangi bir ölü ve yaralının olduğunu rapor etmedi. Tel Aviv’e düşen roketlerin ise İsrail’in “Demir Kubbe” savunma sistemi tarafından havada imha edildiği açıklandı.

Kudüs, Tel Aviv ve Dimona belediyeleri, sığınakları halka açma kararı alırken, alarm sirenlerinin çalması ya da bir patlama durumunda “tüm vatandaşların en yakın sığınağa 1,5 dakika içinde girmeleri” istendi.

Ramallah’ta İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarını protesto eden Filistinli grup, İsrail askerleri ile çatıştı.

İsrail askerlerinin protestoculara müdahale etmesi sonucu bazı Filistinlilerin yaralandığı görüldü.

Öte yandan deniz yoluyla İsrail topraklarına girmeye çalıştığı iddia edilen 4 Filistinlinin öldürüldüğü bildirildi.

Bu arada hava operasyonu devam ederken, İsrail’den kara harekatına da başlayabileceğine yönelik bir hamle geldi.

İsrail ordusu, Gazze sınırına yığınak yaparken, Savunma Bakanı Moşe Yalon, “Hamas’a karşı eyleme hazırlanıyoruz. Bu, önümüzdeki birkaç
gün içinde bitmeyecek” dedi.

Orduda bin 500 yedek asker de göreve çağrıldı. Hükümet de orduya 40 bin yedeği daha göreve çağırma yetkisi verdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
678 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.