logo

IŞİD, ”yüzde 14’ü kaybetti”

IŞİDIŞİD’in Suriye ve Irak’ta kontrol ettiği alan 2015’te yüzde 14 oranında küçüldü. 1 Ocak’ta 90 bin kilometrekareden fazla alana hâkim olan örgüt, yaklaşık 12 bin 800 kilometrekare alan kaybetti. 14 Aralık itibarıyla IŞİD’in kontrol ettiği toprakların büyüklüğü 78 bin kilometrekare.

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu IHS Janes’in raporuna göre, IŞİD’in 2015’teki kayıplarının çoğunluğu Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırındaki bölgelerde yaşandı. Örgütün merkezi Rakka’dan Türkiye sınırına  uzanan bölgede yer alan Tel Abyad, bu kayıpların en belirginiydi. Diğer büyük kayıp ise Irak’ta Tikrit, Beyci petrol rafinerisi ve Rakka ile Musul arasında trafiği sağlayan otoyolun bir kısmı oldu.

Kuzeyde kaybedip güneyde kazandı

ışid-haritaIŞİD’in ele geçirdiği bölgeler arasında ise Suriye’nin antik kenti Palmira ve Ramadi şehir merkezi ön plana çıkıyor. İki hedef de neredeyse eşzamanlı olarak Mayıs 2015’teki saldırılarda ele geçirilmişti.

Fakat bu hamle Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerle savaşan militanların cepheden çekilmesi anlamına gelmişti.

2015’in kazananı Kürtler

IHS verilerine göre, Suriyeli Kürtler, bölgedeki iç savaşta 2015 yılının açık ara kazananları oldu. Bölgelerini yüzde 186 oranında genişleten Kürtler artık 15 bin 800 kilometrekare alana hâkim.

Kaynak: Intelligence Handling Service

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
670 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.