logo

IŞİD ile El Nusra Esad’a karşı birleşti!

‘Suriye’de IŞİD’le El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’nin uzlaşarak aralarındaki savaşa son verdikleri belirtildi. IŞİD lideri Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen 17 dakikalık bir ses kaydı da yayınlandı. Bağdadi, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ı “yılanın başı” olarak tanımlıyor.

Ebubekir El BağdadiAlman Bild gazetesinin haberine göre, Irak ve Suriye’de terör estiren IŞİD ile Suriye’de Esad rejimini devirmek için çatışan El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’nin uzlaşarak aralarındaki savaşa son verdiklerini yazdı.

Haberde, IŞİD ile El Nusra temsilcilerinin 2 Kasım’da Suriye’nin kuzeyinde bir evde buluşarak, gizlice buluşarak ittifak şartlarını konuştukları belirtildi.

IŞİD ile El Nusra Cephesi’nin, ABD’nin eğitip desteklediği Suriye Devrimci Cephesi’ni imha etmek ve Kürtlere karşı cephe açmak için işbirliğine gideceği belirtildi.

Suriye’nin kuzeyinde bir köy evinde yapılan gizli görüşmede, IŞİD ve El Nusra temsilcilerinin yanı sıra ABD’nin “Batı’da saldırılar düzenleyecek” diyerek Suriye’de vurduğu Horasan Grubu, Cund El Aksa ve Ahrar El Şam temsilcilerinin de bulunduğu iddia edildi.

Suriye’de 2011 yılından bu yana Esad rejimine karşı savaşan El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve Irak ile Suriye’de vahşi katliamlarıyla gündeme gelen IŞİD zaman zaman çatışıyordu.

Geçen hafta ABD hava saldırısında öldürüldüğü iddia edilen IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı yayınlandı.

17 dakikalık ses kaydında Suudi Arabistan liderlerini “yılanın başı” olarak tanımlayan Bağdadi, “Sadece tek bir asker kalsa bile, savaşçılarım asla savaştan vazgeçmeyecek”dedi.

Irak ve Suriye’deki hava saldırılarının başarısız olduğunu savunan IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi, ABD ve Avrupa ülkelerine meydan okudu. Bağdadi, Avrupa’nın merkezi olarak gördüğü Roma’yı ele geçireceklerini savundu.

IŞİD lideri Bağdadi’nin geçen hafta Irak’ın Musul kenti yakınlarında düzenlenen hava saldırısında öldüğü ya da yaralandığı iddia edilmişti.

IŞİD sözcüsü, Bağdadi’nin yaralandığını ancak sağlık durumunun iyi olduğunu açıklamıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.