logo

İşgalci İsrail kara harekatı hazırlığı yapıyor!

İşgalci Siyonist İsrail-Gazze arasındaki gerginlik 9. gününde de devam ediyor. işgalci İsrail’in sınıra 300 bin asker yığdığı Gazze’de kara harekatının her an başlaması bekleniyor. İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava, deniz ve karadan “koordineli” saldırı hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu. İsrail tarafından, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 126 İsrailliyi rehin tuttuğu iddia edildi. Öte yandan İsrail medyasından yapılan açıklamada, Halep Havalimanı’nın pistinin vurulduğu, yeni onarılan pistin hizmet dışı kaldığı bildirildi.

Hamas‘ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı işgalci İsrail‘e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze‘den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

İşgalci Siyonist İsrail Ordusu’ndan yapılan yazılı açıklamada, lojistik müdürlüğünün birliklere kara harekatı için ihtiyaç duyacakları tüm teçhizatı sağlamak için çalıştığı, yüz binlerce yedek askerin taslağının tamamlanmasında sona gelindiği belirtildi.

Son günlerde muharebe için gerekli araçların toplanma alanlarına nakledildiği kaydedilen açıklamada, Gazze’deki Filistinli gruplara karşı havadan, denizden ve karadan “koordineli” saldırılar dahil olmak üzere “geniş kapsamlı” operasyon için hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğu ifade edildi.

İşgalci İsrail ordusu son günlerde Gazze sınırına yakın bölgelerde çok sayıda tank, obüs ve zırhlı araçlarla yığınak yapıyor.

İşgalci  Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail ordusunun yoğun saldırı ve tam abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde tutulan 126 rehinenin ailesine haber verildiğini söyledi.

İşgalci sözcü Hagari, ayrıca ordunun Gazze’ye yönelik saldırılarında ölen işgalci İsrail askerlerin sayısının 279 olduğunu belirtti.

İşgalci Siyonist İsrail basınında çıkan ve bazı raporlara dayandırılan haberlerde, Gazze’de esir alınan İsraillilerin sayısının 200 olarak tahmin edildiği duyurulmuştu.

İşgalci yönetim Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Hamas’ın Gazze Şeridi’nin güney kesimine giden Filistinlileri engellediği belirtildi. Hamas’ın yollarda barikat kurduğu belirtilen açıklamada, “Hamas, Gazze Şeridi sakinlerinin ana yollarda ilerlemesini zorlaştırıyor ve bu yollardan araçların geçişini engelliyor” ifadeleri kullanıldı.

Çatışmaların başladığı günden bu yana Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1300 İsrailli öldü, 3 bin 436 işgalci ise yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail’in saldırılarında Gazze’de 724’ü çocuk, 458’i kadın 2 bin 215 kişinin öldüğünü, 8 bin 714 kişinin yaralandığını duyurdu.

İşgalci yönetimin saldırılarında ayrıca Gazze’de 9, Lübnan’da ise 1 gazeteci yaşamını yitirdi.

 

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
114 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.