logo

Irak’ta IŞİD’e karşı zafer!

Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyinde bulunan Duvelibe bölgesi, IŞİD’li teröristlerden geri alındı. Bölgede yaşanan çatışmalarda 43 IŞİD’li terörist öldürüldü.

ırak-asker-zaferBağdat Operasyonlar Komutanlığı, 14. Kara Tugayı Güçleri ve Şii gönüllülerle birlikte IŞİD’in denetiminde bulunan Bağdat’ın güneyindeki Duvelibe bölgesine operasyon düzenledi.

Duvelibe bölgesi geri alınırken, yaşanan çatışmalarda 43 IŞİD’li teröristin öldürüldüğü, çok sayıda silah ve mühimmat ile büyük miktarda patlayıcı maddenin ele geçildiği belirtildi.

IŞİD’li teröristler, Duvelibe bölgesinin denetimini ele geçirdikten sonra altyapıyı tahrip edip ev, köprü ve viyadükleri patlatmışlardı.

Ayrıca Irak Hava Kuvvetleri, Anbar, Samarra, ve Cezire Badiye bölgesindeki IŞİD ve El Kaide mevzilerini vurmaya devam ediyor.

Irak Hava Kuvvetleri ayrıca kara kuvvetlerine, bazı bölgeleri IŞİD’den temizlemek için başlattığı operasyonlarda lojistik ve silah yardımı konusunda desteğini sürdürüyor.

Irak Savunma Bakanlığı, savaş uçaklarının IŞİD mevzilerine yönelik düzenlediği hava saldırılarının görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, IŞİD üyesi 4 terörist ile örgüte ait araç ve binaların uçaklar tarafından bombalanması yer aldı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Irak’ta IŞİD ile mücadele stratejilerinin işlediğini açıkladı.

Hagel, IŞİD ile mücadelenin uzun ve zorlu bir çaba olduğunu daha önce de belirttiklerini hatırlatarak, “Stratejimizin işlediğine inanıyoruz” dedi.

Hagel, IŞİD’in kontrol ettiği noktalarda etkisini sürdürdüğünü ancak gelinen son durumun geniş vadede incelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.