logo

İngiltere üç IŞİD’li militanı konuşuyor

İngiltere, terör örgütü IŞİD’e katılarak Irak ve Suriye’de “cihat” için savaşan 3 İngiliz vatandaşının müthiş değişimini konuşuyor. Bir zamanlar içki içen ve gece kulüplerine giden gençler şimdi Irak ve Suriye’de gözünü kırpmadan insan öldürüyor.

Irak’ta ve Suriye’de birçok kenti ele geçiren terör örgütü Irak Şam İslam Devleti IŞİD’in yayınladığı ve örgüt için gönüllü savaşacak kişilere çağrı yaptıkları videoda yer alan 3 İngiliz vatandaşının kimlikleri belirlendi.

İngiltere’deki tanıdıkları tarafından adının Abdul Raqip Amin olduğu belirtilen IŞİD militanı, çocukluğunda Aberdeen’de futbol meraklısı, atak, içkiyi ve gece kulüplerine düşkündü.

Amin, yayınlanan videoda iki İngiliz arkadaşıyla birlikte görülüyor. İngiliz vatandaşları Reyaad Khan ve Nasser Muthana da IŞİD’in yayınladığı videoda, Müslüman gençleri “cihat”a çağırıyor. IŞİD militanları, “cihat” depresyondan çıkmanın ilacı olarak tanımlıyor.

IŞİD’in siyah bayrağı önünde konuşan Amin, “İşinizi, ailenizi, sahip olduğunuz arabayı feda etmeye istekli misiniz? Bunları Allah aşkına feda etmeye istekli misiniz?’’diye soruyor. Amin, bunlardan vazgeçen gençleri, Allah’ın 700 kat daha fazla mükafatlandıracağını iddia ediyor.

Bangladeş doğumlu Abdul Raqip Amin çocukluğunu İskoçya’da geçirdi. Ailesiyle birlikte Leicester’e taşınmadan önce ilk ve orta okulu Alberdeen’de okudu.

Amin’i Alberdeen’den tanıyan bir kişi, şuan IŞİD için savaşan militanın önceden alkol içmeyi ve gece kulüplerine gitmeyi çok sevdiğini, yumruklarıyla tüm problemlerle başa çıkabildiğine inandığını söyledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’e konuşan ve kimliğini belirtmek istemeyen kişi, ‘’Kendisi biraz kibirli biraz kızgındı. Belki kanıtlamak istediği bir şey vardı. Birçok kavgayı sonuca bağlardı’’dedi.

St. Machar Akademisi’ndeki diğer arkadaşları ise, Amin’i insanlarla hızlı iletişim kurabilen ve futbol meraklısı biri olarak tanımladı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
657 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.