logo

İngiltere: Türkiye daha fazla dahil olmalı

Türkiye’nin terör örgütü IŞİD ile mücadeleye daha fazla dahil olduğunu görmek istediklerini belirten İngiltere Savunma Bakanı Fallon, “Ancak neticede bu Türk hükümetinin vereceği bir karardır” dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, İngiliz yayın kurumu BBC’ye ABD’nin öncülüğünde IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

IŞİD’e karşı verilen mücadeleye tüm uluslararası toplumun destek vermesi gerektiğini vurgulayan Fallon, bu kapsamda bölgedeki her ülkeyi koalisyona katkıda bulunmaya çağırdı.

Kobani’de artan gerilim ve Türkiye’nin rolüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İngiltere Savunma Bakanı Fallon, “Bu durum sadece ABD ve İngiltere’nin çözebileceği bir durum değil, bölge tarafından da çözülebilir. Türkiye kesinlikle yardımcı olabilir. Bu Türkiye için bir mesele. Bu nedenle Türkiye’nin daha fazla dahil olduğunu kesinlikle görmek istiyoruz. Ancak neticede bu Türk hükümetinin vereceği bir karardır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Suriye’de hem uçuşa yasak hem de tampon bölge oluşturulması isteğine ilişkin de açıklamalarda bulunan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon şunları söyledi: “Bu kesinlikle gözden geçireceğimiz bir şey. Geçmişte başarılı uçuşa yasak bölgelerimiz oldu, bölgeyi emniyet altında tutabileceğimiz hava gücüne sahibiz.”

IŞİD ile mücadele eden bölge ülkelerine uluslararası destek verilmediği sürece Ortadoğu’da ciddi sonuçların ortaya çıkabileceği uyarısında bulunan İngiliz Bakan, “Bölgedeki her ülke IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleye nasıl katkıda bulunabileceğini artık görmeli. Aksi halde Irak ve Suriye dağılacak ve tüm bölge için tehlike oluşturacaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin rolüne ilişkin Fallon’dan önce açıklamalarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond da, Türkiye’nin terör örgütü IŞİD ile mücadele yürütülen koalisyonda nasıl bir rol üstleneceğinin önümüzdeki günlerde belli olmasını beklediğini söylemişti.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
584 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.