logo

30 Kasım 2019

İktidarın ‘Alevi’ hassasiyeti yanıltıcı mı?


Akif Beki
a.beki@gmail.com

Deniyor ki aile, CHP’li ilçe belediyesini suçlamasa iktidar da olayı bu kadar umursamazdı.

Yani İzmir’de kapısına ‘Defol Alevi’ yazılıp çarpı konan aileye, siyasi beklentiyle sahip çıkılıyor.

O kadar basit mi? Altından bir CHP’li çıkacak diye mi üstüne topyekün gidiliyor? Ciddiye alınmasına, duyarlılık gösterilmesine sevinmek için erken mi?

Aile, tartıştığı belediye başkan yardımcısından şüphelendiğini söylemese AK Parti sözcüleri ciddiye almayacak, iktidar medyası büyütmeyecek miydi? Bunun için mi köpürtülüyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik teşkilatlarının üstünde çalıştığını, sorumluların mutlaka yakalanacağını ve hesap sorulacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu ile AK Parti sözcüleri, saldırıyı kendilerine yapılmış saydıklarını açıkladı.

Nasılsa ucu bir CHP’liye uzanacak diye, kimi suçüstü yakalayacaklarını bilmenin rahatlığından mı dersiniz?

Oysa…

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda dün basın toplantısı düzenledi. İddiaya çok öfkeli, ateş püskürüyor.

Aileyle, yaşadıkları mahallenin imar ve altyapı sorunları yüzünden gerildiklerini Başkan da doğruluyor. Ama aralarındaki gerginliğin, ‘Defol Alevi’ provokasyonuyla ilişkilendirilmesini şiddetle reddediyor.

Polisin yanı sıra MİT’in de seferber edildiğini biliyormuş. Bundan memnun görünüyor Başkan. Soruşturmaya güveniyor. Failler bulunduğunda gerçeğin anlaşılacağından emin konuşuyor.

Doğru tepki bu olmalı değil mi?

İç yüzünün aydınlatılmasından CHP’li başkanın korkusu yokken iktidarın niyetinden kuşkulanmanın alemi ne?

Hem başka hesap varsa bile tutar mı?

Bir CHP’linin olayla irtibatı tespit edilse, Alevi-Sünni çatışmasını kışkırtarak içimizi karıştırmak isteyenin CHP olduğuna mı inanılacak?

Partili Aleviler, bu yüzden oy vermekten vaz mı geçecek; CHP’yle araları mı açılacak?

Hadi canım, külahıma anlatın.

Hem ‘kimlik siyasetinin bütün inceliklerine vakıflar, kutuplaştırma sanatını onlara sorun’ diyecek, din ve mezhep duyarlılıklarına oynamakta ustalaşmakla suçlayacaksınız… Hem de böyle bir nefret saldırısını kullanarak CHP’yi Alevilerin gözünde şeytanlaştırabileceklerine ihtimal verdiklerini düşünecek, bu acemiliği onlara yakıştıracaksınız?

CHP’yi Alevi düşmanı gösterme fırsatı sanıp bundan yararlanmaya kalkacağını vehmetmek, AK Parti’yi hafife almaktır. Asıl safdillik bu olur.

Ha… İktidarın yaklaşımında da sorunlu taraflar var.

Alman istihbaratı ‘Alisiz Alevilik’ projesi yürütüyor, mezhep fitnesini kaşıyarak Türkiye’yi bölüp parçalama entrikası kovalıyor derseniz… İstemesine isteyebilirler.

Ama siz provokasyona açık kapı bırakmadıktan, karanlık parmakların sızacağı toplumsal çatlakları kapattıktan, din, ırk ve mezhep ayrımcılıklarına geçit vermedikten sonra… Yabancı servislerin böyle emelleri, hevesleri olsa kaç yazar?

İktidarın, nefret suçlarını önemsizleştirmesindense önemsemesi her halükarda iyidir. Medyanın, ‘abartmayın’ diye ufaltmasındansa büyütmeyi seçmesi daha iyidir. Siz de sevinin.

19-11/29/ekran-resmi-2019-11-29-235330.png

‘Sahte peygamber’i uğurlayan kalabalıklar

Cami, Müslüman mabedidir. İslam’ın son din, Kuran’ın son kitap, Hz. Muhammed’in son peygamber olduğuna, kıyamete dek Allah’tan bir daha vahiy gelmeyeceğine ve ondan sonra başka peygamber gönderilmeyeceğine inanmıyorlarsa… Ne işleri var da ‘sahte peygamber’lerinin cenazesini camiden kaldırıyorlar?

Yerinde bir soru olmalı ki…

Bursa Müftülüğü de ‘İskender Evrenesoğlu’nun namazını bizim imam kıldırmadı, cenazesini Diyanet personeli defnetmedi, zinhar karışmadık’ diye alelacele açıklama yapma gereği duydu.

Yine de şaşkınlık sürüyor.

Vahiy aldığını söyleyen ve peygamberlik iddia eden Evrenesoğlu’nun cenazesine, 3 bin inananı katılmış.

Kalabalık bir cemaat, ne derseniz deyin. Şaşkınlık da ondan.

Hem İslam’ın açık amentüsüne rağmen ‘sahte peygamber’e iman edecek hem de cenazesini ayrıldığınız ümmetin camisinden kaldıracaksınız. Akıl sır ermez!

Ama ondan da çok, imanı şarkılarla bile kolayca çalınabilecek bir şey zannedenlerin şaşırmasına şaşırıyorum.

Hani Yıldız Tilbe’nin ‘o kadar zayıf mı ki hemen çaldırıyorsunuz, ben kimsenin imanını çalmadım, nerede bıraktıysanız orada arayın’ dedikleri… Onlar niye şaşırıyor?

(KARAR)

Etiketler:
Share
57 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...