logo

30 Kasım 2019

İktidarın ‘Alevi’ hassasiyeti yanıltıcı mı?


Akif Beki
a.beki@gmail.com

Deniyor ki aile, CHP’li ilçe belediyesini suçlamasa iktidar da olayı bu kadar umursamazdı.

Yani İzmir’de kapısına ‘Defol Alevi’ yazılıp çarpı konan aileye, siyasi beklentiyle sahip çıkılıyor.

O kadar basit mi? Altından bir CHP’li çıkacak diye mi üstüne topyekün gidiliyor? Ciddiye alınmasına, duyarlılık gösterilmesine sevinmek için erken mi?

Aile, tartıştığı belediye başkan yardımcısından şüphelendiğini söylemese AK Parti sözcüleri ciddiye almayacak, iktidar medyası büyütmeyecek miydi? Bunun için mi köpürtülüyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik teşkilatlarının üstünde çalıştığını, sorumluların mutlaka yakalanacağını ve hesap sorulacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu ile AK Parti sözcüleri, saldırıyı kendilerine yapılmış saydıklarını açıkladı.

Nasılsa ucu bir CHP’liye uzanacak diye, kimi suçüstü yakalayacaklarını bilmenin rahatlığından mı dersiniz?

Oysa…

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda dün basın toplantısı düzenledi. İddiaya çok öfkeli, ateş püskürüyor.

Aileyle, yaşadıkları mahallenin imar ve altyapı sorunları yüzünden gerildiklerini Başkan da doğruluyor. Ama aralarındaki gerginliğin, ‘Defol Alevi’ provokasyonuyla ilişkilendirilmesini şiddetle reddediyor.

Polisin yanı sıra MİT’in de seferber edildiğini biliyormuş. Bundan memnun görünüyor Başkan. Soruşturmaya güveniyor. Failler bulunduğunda gerçeğin anlaşılacağından emin konuşuyor.

Doğru tepki bu olmalı değil mi?

İç yüzünün aydınlatılmasından CHP’li başkanın korkusu yokken iktidarın niyetinden kuşkulanmanın alemi ne?

Hem başka hesap varsa bile tutar mı?

Bir CHP’linin olayla irtibatı tespit edilse, Alevi-Sünni çatışmasını kışkırtarak içimizi karıştırmak isteyenin CHP olduğuna mı inanılacak?

Partili Aleviler, bu yüzden oy vermekten vaz mı geçecek; CHP’yle araları mı açılacak?

Hadi canım, külahıma anlatın.

Hem ‘kimlik siyasetinin bütün inceliklerine vakıflar, kutuplaştırma sanatını onlara sorun’ diyecek, din ve mezhep duyarlılıklarına oynamakta ustalaşmakla suçlayacaksınız… Hem de böyle bir nefret saldırısını kullanarak CHP’yi Alevilerin gözünde şeytanlaştırabileceklerine ihtimal verdiklerini düşünecek, bu acemiliği onlara yakıştıracaksınız?

CHP’yi Alevi düşmanı gösterme fırsatı sanıp bundan yararlanmaya kalkacağını vehmetmek, AK Parti’yi hafife almaktır. Asıl safdillik bu olur.

Ha… İktidarın yaklaşımında da sorunlu taraflar var.

Alman istihbaratı ‘Alisiz Alevilik’ projesi yürütüyor, mezhep fitnesini kaşıyarak Türkiye’yi bölüp parçalama entrikası kovalıyor derseniz… İstemesine isteyebilirler.

Ama siz provokasyona açık kapı bırakmadıktan, karanlık parmakların sızacağı toplumsal çatlakları kapattıktan, din, ırk ve mezhep ayrımcılıklarına geçit vermedikten sonra… Yabancı servislerin böyle emelleri, hevesleri olsa kaç yazar?

İktidarın, nefret suçlarını önemsizleştirmesindense önemsemesi her halükarda iyidir. Medyanın, ‘abartmayın’ diye ufaltmasındansa büyütmeyi seçmesi daha iyidir. Siz de sevinin.

19-11/29/ekran-resmi-2019-11-29-235330.png

‘Sahte peygamber’i uğurlayan kalabalıklar

Cami, Müslüman mabedidir. İslam’ın son din, Kuran’ın son kitap, Hz. Muhammed’in son peygamber olduğuna, kıyamete dek Allah’tan bir daha vahiy gelmeyeceğine ve ondan sonra başka peygamber gönderilmeyeceğine inanmıyorlarsa… Ne işleri var da ‘sahte peygamber’lerinin cenazesini camiden kaldırıyorlar?

Yerinde bir soru olmalı ki…

Bursa Müftülüğü de ‘İskender Evrenesoğlu’nun namazını bizim imam kıldırmadı, cenazesini Diyanet personeli defnetmedi, zinhar karışmadık’ diye alelacele açıklama yapma gereği duydu.

Yine de şaşkınlık sürüyor.

Vahiy aldığını söyleyen ve peygamberlik iddia eden Evrenesoğlu’nun cenazesine, 3 bin inananı katılmış.

Kalabalık bir cemaat, ne derseniz deyin. Şaşkınlık da ondan.

Hem İslam’ın açık amentüsüne rağmen ‘sahte peygamber’e iman edecek hem de cenazesini ayrıldığınız ümmetin camisinden kaldıracaksınız. Akıl sır ermez!

Ama ondan da çok, imanı şarkılarla bile kolayca çalınabilecek bir şey zannedenlerin şaşırmasına şaşırıyorum.

Hani Yıldız Tilbe’nin ‘o kadar zayıf mı ki hemen çaldırıyorsunuz, ben kimsenin imanını çalmadım, nerede bıraktıysanız orada arayın’ dedikleri… Onlar niye şaşırıyor?

(KARAR)

Etiketler:
Share
22 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Logoterapi

  07 Aralık 2019 YAZARLAR

  İnsanoğlu hata ve nisyan ile malul bir varlıktır. Bu yüzden, her insan hayatta çok kere yanlış hesap yapar, yanlış kararlar alır ve er ya da geç bu yanlışların dramatik ve trajik sonuçlarını gayet ıstıraplı şekilde yaşamak zorunda kalır. Bu sebeple insan geç de olsa yanlışını anlamak, bundan dolayı kendini sorgulamak ve bir daha benzer yanlışlar yapmaması gerektiği konusunda kendisiyle hesaplaşmak zorundadır; fakat kimi insanlar ya kendi hatalarını kendilerine dahi itiraf edemeyecek kadar yüksek bir gurur ve onur katsayısına sahip olduklarından...
 • İslam dünyası neden mi geri kaldı?

  07 Aralık 2019 YAZARLAR

  90’lı yıllar Türkiye’de İslami kesimin entelektüel altın çağıydı. Kitapçılar, vakıflar buluşma mekanlarına dönmüş, yayınevleri sürekli yeni kitaplar basıyor, ülkenin en canlı entelektüel tartışmalarının kalbi ise dergilerde atıyordu. Bilgi ve Hikmet, Yeni Zemin, Tezkire, Köprü, İzlenim, Umran, Kitap Dergisi ilk akla gelenler. Müslümanların modern dünyayla ilişkilerinin masaya yatırıldığı, birlikte yaşam, demokrasi, laiklik konularında Medine Sözleşmesi gibi tezlerin ileri sürüldüğü bu dergilerden Bilgi ve Hikmet, 1993 yılında yayına ba...
 • Beni mahcup eden Bakan

  07 Aralık 2019 YAZARLAR

  Kaç kez eleştirdim Kültür ve Turizm Bakanlığını. Yurt dışında sergileri dolaşan bir sanatçıya sahip çıkmaktan daha önemli ne işleri olabilir diye. 19-12/06/ekran-resmi-2019-12-06-235557.png Bırakın ülkenin dünyaya sanatla tanıtılmasına desteği, davete rağmen kültür ataşeleri lütfedip katılmıyordu bile. Peç, Viyana derken şeytanın bacağı, Bakü’de kırılmıştı. Büyükelçi ve ataşe, Haydar Aliyev Müzesi’nde sergi açan Ahmet Güneştekin’i yalnız bırakmamıştı. Ama önceki gün İstanbul’daki açılışta, tam da görmek istediğim düzeye taşındı bu i...
 • Başkanlık sisteminin tutmayan tahminleri

  07 Aralık 2019 YAZARLAR

  Yerel seçimin hemen ardından başkanlık sisteminin gözden geçirilmesi cılız seslerle de olsa konuşulmuştu. Revizyon değilse bile aksayan yönlerin düzeltilmesi gibi bir girişimin gerekliliği dile getirilmişti. Tahmin edildiği gibi o girişim başlamadan bitti ve tahmin edileceği gibi bütün o söylentiler aslında yerel seçim şokuna karşı bir yatıştırma maksadı taşıyordu. Dahası, AK Parti’nin yerel seçimde büyük belediyeleri neden kaybettiğine dair anlama çabaları da kısa ve hararetli bir tartışmanın ardından unutulup gitti. Başkanlık sisteminin ak...