logo

İhsanoğlu’ndan ‘ekmek’ espirisine cevap

Seçim çalışmaları kapsamında Bursa’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, kendisine yönelik yapılan haksız eleştirilere cevap vermeyeceğini söyledi. İhsanoğlu, “Kem sözlerin hiçbirine cevap vermiyorum” diye konuştu. İhsanoğlu, “ekmek” esprilerine de yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği kentte tarihi Kozahan’da basın toplantısı düzenledi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, adaylığının açıklanmasının ardından bazı kişilerin, adına takıldığını söyledi.

İhsanoğlu, “Her tarafıma takıldılar ama hiçbir şey olmadı” diyen İhsanoğlu, “Ekmeleddin’e ‘Ekmel’ derler. Bunu bile ‘Adını değiştirdi’ diye çıkardılar. Birtakım siyasi tartışmalar yürüttüler. Bunların arkasında da paralı asker gibi sosyal medyada onların fikirlerini yürütüp mesele yaptılar. Yani Türkiye’de siyasi tartışmalar bu kadar ucuzladı mı?” dedi.

EKMEK ESPRİSİNE YANIT
“Ekmek” esprileriyle ilgili yorumda bulanan İhsanoğlu, mizahın güzel bir şey olduğunu belirterek, “Biraz da milletin eğlenmesi lazım. Mesela ‘Ekmek istiyorsan Ekmel, lavaş istiyorsan Mansur Yavaş.’ Güzel şeyler. Hoşuma gidiyor bunlar. Biraz da gülmek lazım değil mi? Yeter ki zarif olsun, yeter ki seviyeli olsun” dedi.

’62 KERE DEVRİALEM YAPTIM’
Dünyadaki birçok yeri gezip, liderlerle görüştüğünü dile getiren İhsanoğlu, “Dokuz sene dünyayı 62 kere devrialem yaptım. 100 ülke gezdim, bizim teşkilatın 57 ülke devlet temsilcileri, cumhurbaşkanları, başbakanları, bakanlarıyla görüştüm. Büyük devletlerin reisleriyle konuştum. Sayın Obama ile konuştum, görüştüm birkaç defa. Sayın Putin ile aynı şekilde, Sayın Medvedev’le aynı şekilde. Fransız, Alman cumhurbaşkanı, İngiliz başbakanı ve aklınıza gelecek, Tayland başbakanından tutunuz Afrika ülkelerinin, Arap ülkelerinin, Çin’in başbakanıyla konuştum. Şimdi bütün bunlarla münasebetleriniz karşılıklı saygı üzerine ve milli menfaatlerinizin dengeli bir şekilde yürütülmesi esasına kurulmuşsa ve ihtilaflarda taraf tutmamak gibi bir prensipten hareketle yapıyorsanız, diğer ülkeler gibi geminizi çok rahat yürütürsünüz” dedi.

‘İSLAM’IN 6’NCI ŞARTI HADDİNİ BİLMEKTİR’
Yalan söylemenin kötü bir şey olduğunu ancak bunu bazı kişilerin din adına yaptığını belirten İhsanoğlu, şöyle devam etti: “Namazı kılacağız, orucu tutacağız, zekatı vereceğiz, hacca gideceğiz, şehadetin gereğini yerine getireceğiz ama İslamın 6’ncı şartı, haddini bilmektir. Haddini bilmeyen insanlar, ahlaka riayet etmeyen insanlar, yalan söyleyen insanlar, iftira eden insanlar, bunları hali nedir Hazreti Peygamber, ‘Ben ahlakın güzelliklerini tamamlamak için gönderildim’ diyor. Yani Peygamber Efendimizin en önemli misyonu, bu dünyada güzel ahlakı tamamlamaktır. Şimdi siz oruç tutacaksınız, namaz kılacaksınız fakat ahlak bakımından çok farklı bir noktada olacaksınız. Bu yakışır mı Bunun ismi başka bir şeydir. Bunu söylemek istemiyorum. Bu işlere kulak asmayın. Bu millet, bu bölge, demokrasi tarihimizde çok güzel örnekler vermiştir, 10 Ağustos’ta da bu örneklerin yenisini verecektir ve bütün millet bunu görecektir.”

Son yıllardaki önemli davalara değinen İhsanoğlu, “Son yıllara gördüğümüz o büyük davalar ne oldu? Anayasa Mahkemesi sonunda her şeyi sıfır noktasına getirdi. Bu, doğru mu? Bu reva mıdır; insanları bu kadar yıllarca hapislerde çürütmek ve bunlara zulmetmek?” diye konuştu.

‘KEM SÖZE CEVAP VERMEYECEĞİM’
Daha verimli, müreffeh bir hayat için önce huzurun sağlanması ve sevgi ekilmesi, bundan sonra da herkesin birbirine saygılı olması gerektiğini belirten İhsanoğlu, şöyle konuştu:

“Diyoruz ki AK Parti’li kardeşlerimize; ‘Biz de onlardanız, onlar da bizdendir. Ayrımız, gayrımız yok. DSP’li, CHP’li, MHP’li neyse hepimiz bu vatanın evladıyız. Türkiye’de bugün büyük bir uzlaşma başlamıştır. Bu uzlaşma gün geçtikçe artıyor, iki parti arasında başladı, 6 parti oldu.’ Bu kampanya daha başlamadan önce dedim ki ‘Medeni, centilmence, çelebice bir yarış istiyoruz. Bu şerefli göreve gelecek insanlar, şerefli şekilde davranması lazım. Türkiye’nin en yüce makamına yücelikler içinde yükselmek lazım. Kem sözle olmaz. Kem söz sahibine aittir. Onun için bu kem sözlerin hiçbirine cevap vermiyorum.

‘YALANCININ MUMUNUN SÖNECEĞİNİ BİLMİYORLAR MI?’
Bir yabancı gazetenin bir nüshasında, ortasına fotoğrafımın montajını yapmışlar. Montaj kelimesi çok meşhur oldu ya işte montajın alası var. Filistin davasında çok büyük hizmetler yapan biri olarak tarihe geçtim. Cenab-ı Allah bana bu hizmetleri nasip etti. Gazze’ye birkaç defa gittim. Ateşkes sağlamak için gittim. İnsanlara tıbbi, mali ve insani yardım götürmek için gittim. Hükümetin kuruluşuna katkıda bulundum. Kudüsü Şerif’e gittim. Kudüsü Şerif’teki insanların yaralarına merhem olmak için stratejik plan yaptım. Barınma, eğitim, sağlık ihtiyaçlarının planını yaptım. Allah bana Mescidi Aksa’da ve Hazreti Peygamber Efendimizin miraca yükseldiği noktada namaz kılmayı nasip etti. Allah herkese bunu nasip etsin ama bunu yapan bir insana iftira atmak çok acı bir şeydir.

İşte internette Filistin Cumhurbaşkanı’nın bana Kudüs Yıldızı Nişanını verirken çekilen fotoğrafı ile başka bir fotoğraf var. Artık onu söylemek istemiyorum. Giriniz internette, ‘Abbas, İhsanoğlu, Kudüs, nişan’ diye girin, ikinci resmin ne olduğunu göreceksiniz. Bu iftiraları atanlar, Allah’tan korkmuyor mu? Peki halktan utanmıyorlarsa Allah’tan korkmuyorlar mı? Birkaç saat içinde yalancının mumunun söneceğini bilmiyorlar mı?”

Çözüm süreciyle ilgili soru üzerine İhsanoğlu, Türkiye’nin bu sorunlarını aşması, silahların tamamen terk edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Orta Anadolu insanının, içindeki zenginliği dışına vurmadığını bildiren İhsanoğlu, “Bu, bir terbiyedir. Genlerimiz de budur. Böbürlenmeyi hiç sevmiyorum. Tevazuyu da babamdan öğrendim” dedi.

İhsanoğlu, “Cumhurbaşkanı seçilemezseniz siyasette aktif görev almayı düşünür müsünüz?” sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

‘KUSURA BAKMAYIN AMA OYUM ERDOĞAN’A…’
İhsanoğlu, basın toplantısı öncesi eşi Nazife Füsun İhsanoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ve MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile Hünkar Köşkü’ne ziyarette bulundu.

Kozahan’da bir ayakkabıcıya ayakkabısını boyatan İhsanoğlu, hanın ikinci katında ipek satılan bir dükkana girip esnafla sohbet etti.

İhsanoğlu ve beraberindekiler daha sonra otobüsle Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane’ye geçti. Bu sırada, elinde AK Parti bayrağı bulunan ve İhsanoğlu ile yanındakilere tepki gösteren kişi, polis tarafından uzaklaştırıldı.

Osman Gazi Türbesi’nde, sanduka üzerindeki Osmanlıca yazıyı okuyan ve yanındakilere anlatan İhsanoğlu, türbeler hakkında görevlilerden bilgi aldı.

Orhan Gazi Türbesi’ni ziyaretinin ardından İhsanoğlu’nun yanına yaklaşan bir kadın, “Kusura bakmayın ama Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğim” dedi. İhsanoğlu bu söze, “Ne güzel. Bu, demokratik bir seçim. 3 tane aday var. Dileyen dilediğine oyunu verecek” karşılığını verdi.

Tophane sırtlarından şehrin manzarasını da izleyen İhsanoğlu, vatandaşlarla sohbet etti.

CELAL BAYAR’IN MEZARINA ZİYARET
Öğle namazını Ulu Cami’de kılan İhsanoğlu, buradaki Kabe örtüsünü inceledi. İhsanoğlu, daha sonra cami bahçesinde Nazmi Sütütemiz adlı vatandaşın cenaze namazına katılarak, ailesi ve yakınlarına taziyede bulundu.

İhsanoğlu, 3’üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın, Gemlik ilçesi Umurbey Mahallesi’ndeki anıt mezarını da ziyaret etti.

Dua eden İhsanoğlu, anıta çiçek bıraktı. CHP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, İhsanoğlu’na, üzerinde zeytin dalları figürü işlenmiş kabartma tablo hediye etti.

Anıtın bulunduğu alana bir zeytin fidanı diken İhsanoğlu, Celal Bayar Vakfı ve Müzesi’ni gezdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
940 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.