logo

İhsanoğlu: Ortada şişko kediler var

Türkiye’nin büyüyen ekonomisinin adil bir şekilde dağılmadığını belirten Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, “Ortada şişko kediler var, onlar ciğerin büyük parçasını kapıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Büyük Birlik Partisi (BBP) Kocaeli İl Teşkilatı’nda Genel Başkan Mustafa Destici ile bir araya geldi. Burada düzenlenen basın toplantısında konuşan İhsanoğlu, BBP’nin seçimlerle ilgili kararının gerçekten demokratik olduğunu söyledi.

‘BU YARIŞ TÜRKİYE’NİN EN YÜCE MAKAMINA YARIŞTIR’
BBP tarafından alınan kararın farklı olması durumunda bazılarının sevineceğini bazılarının da üzüleceğini belirten İhsanoğlu “Herkesin saygı duyması lazım. Bizim için bu yarış, medeni bir yarış, Çelebice bir yarış, seviyeli bir yarış ve herkes fikrini beyan etmesi lazım. Herkesin saygılı olması lazım” ifadesini kullandı.

“Bu yarış Türkiye’nin en yüce makamına yarıştır” diyen İhsanoğlu, şunları kaydetti:

“O yarış o makama göre yapılmalıdır. O üslupla olmalıdır yoksa oraya o üslubun dışında gidenler, o makama hakaret etmiş olurlar. Onun için bize oy verenlere, bize destek verenlere saygılı olduğumuz gibi destek vermeyenlere de saygılıyız. Bize oy vermeyi ilan eden 9 partinin bütün tabanlarına, sırf başkanlarına parti kurullarında değil esas o milyonlarca insana biz buradan teşekkür ediyoruz. Hepimizin hedefi, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı makamına herkesi kucaklayan hiç kimseyi elinin tersiyle iteni seçmemektir bilakis herkesi kucaklayan herkesi seven, Çankaya’da sorunları çözen, sorun yaratan değil bütün partilerle işbirliği içerisinde ister mecliste temsil etsin, ister meclis dışında temsil etsin. Bugün maalesef birçok önemli partilerimiz var ki mesela BBP mecliste değil. Bu da bir yanlışlıktır.”

‘ŞİŞKO KEDİLER VAR’
Türkiye’nin büyüyen ekonomisinin adil bir şekilde dağılmadığını belirten İhsanoğlu, şöyle devam etti:

“Ortada şişko kediler var, onlar ciğerin büyük parçasını kapıyorlar. Bu gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek hepimizin görevidir. Seçilecek Cumhurbaşkanı bu halden anlayan birisi olmalıdır. Her şeyden önce bir zümrenin, bir grubun bir rantiye taifesinin taraftarı olmaması lazım. Seçilecek Cumhurbaşkanı, herkese eşit mesafede, 76 milyonun temsilcisi, bu ailenin babası durumunda olmalıdır. Eli sopalı olmamalı, eli maşalı olmamalı ve Türkiye böyle bir baba ve böyle bir reis-i cumhur arıyor” şeklinde konuştu.

İhsanoğlu, Türkiye’nin adalet sistemini yeniden kuracak bir Cumhurbaşkanı istediğini dile getirerek, adaletin tesis edilmesini istediklerini söyledi.

Adaletin hızlı bir şekilde işlemesini istediklerini ifade eden İhsanoğlu, siyasetin adalet sistemine karışmamasını arzuladıklarını kaydetti.

İhsanoğlu, ilk hedeflerinin adaletin yeniden şekillendirirken yargının bağımsız hale gelmesi olduğunu belirterek, “Yargıçların dokunulmazlığının da korunması lazım gelir. Aksi takdirde o zaman insan bu memlekette yaşama ümidini kaybeder. Türkiye’nin önünü açtığımız zaman bu seçimlerde daha demokratik bir Türkiye’ye yöneleceğiz. Türkiye’nin içerideki huzurunu ve yurt dışındaki itibarını sağlayacağız. İnsanlar arasında eşitliği sağlayacak zihniyeti Çankaya’da hakim kılacağız” ifadelerini kullandı.

‘BU SEÇİM ÇOK FARKLI BİR SEÇİM’
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, “Bu seçim çok farklı bir seçim, bu milletvekilliği, belediye reisliği yada encümen üyeliği seçimi değil, bu Türk gemisinin kaptanını seçiyorsunuz. Öyle bir kaptan olmalı ki hem gemiyi hem de suları iyi tanıyacak. Türkiye’nin gemisi sığ sularda değil, yüksek sularda, dalgalı sularda gitmesi lazım” dedi.

İhsanoğlu, CHP Kartepe İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada ise, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ya daha güvenli, hür ve müreffeh ülke olacağını ya da ülkenin daha sıkıntılı günlere devam edeceğini ifade eden İhsanoğlu, Türkiye’nin bu seçimde hayati bir karar vereceğini kaydetti.

İhsanoğlu, 9 partinin kendisine destek verdiğini anımsatarak, “Türkiye’de 1-2 parti kaldı onlar da desteklerini ilan edecekler. Bu seçim çok farklı bir seçim, bu milletvekilliği, belediye reisliği ya da encümen üyeliği seçimi değil, bu Türk gemisinin kaptanını seçiyorsunuz. Öyle bir kaptan olmalı ki hem gemiyi hem de suları iyi tanıyacak. Türkiye’nin gemisi sığ sularda değil, yüksek sularda dalgalı sularda gitmesi lazım. 2023’e yaklaşırken dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında olması gibi bir hedef koymuştur. Bu hedefe millet sahip çıkmıştır” diye konuştu.

Etiketler: » » » » »
Share
660 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.