logo

Hükümetten karara ilk yorum

Adalet Bakanı Bozdağ, Yargıtay’ın Hanefi Avcı’nın hapis cezasını onamasına yönelik kararını değerlendirirken, “Yargıtay’da seçimler yapılırken alınan bu kararı manidar buluyorum” ifadesini kullandı.

Hanefi AvcıAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay’ın eski emniyet müdürü Hanefi Avcı‘ya verilen hapis cezasını onama kararını değerlendirdi.

Kararın Yargıtay’daki seçim döneminde verilmesine dikkat çeken Bozdağ kararı “manidar” bulduğunu ifade etti.

Bozdağ konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Arzumuz Yargıtay’ın yanlış anlaşılmalara yol açacak tartışmalar içinde hiçbir zaman olmamasıdır. Yargıtay’ın onadığı bir karar, hak yerini buldu şeklinde değerlendirilmesi ancak Yargıtay’da bir değişim olurken ‘değişimden önce karar verildi’ gibi bir değerlendirilme olmamalıdır.

Ancak kararı ben de manidar buluyorum. Yargıtay‘da şu anda seçimler yapılıyor. Daire başkanları seçildi. Birinci başkanlık kurulunun seçimi yapılacak daha sonra başkanlık kurulu yasa gereği yargıtay’ın daireleri arasında iş bölümü ve üye dağılımı konusunu karara başlayacak.

Böylesi bir yasal sürecin arefesinde karar verilmesini ben de herkes gibi ünlem işaretiyle karşılıyorum.”
‘DİNLEMELERE KAYITSIZ KALINAMAZ’
Değiştirileceği açıklanan TİB binasına yönelik de değerlendirmeler yapan Bakan, konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı’nca yapılan hazırlıkların sonuna gelindiğini söyledi.

Hükümetin dinlemeler konusundaki iddialara kayıtsız kalamayacağını dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti:

“Dinlemeler konusu adli ve önleme dinlemeleri olsun Türkiye’de uzun zamandır tartışılıyor. Sadece hükümetlerimiz döneminde değil, daha önce de tartışılan bir konu.

Bu noktada TİB’i kurarak bu tartışmaların sona ermesi ve dinlemelerin belirli bir merkezden yasal çerçevede yürümesi açısından daha güvenceli bir adım atıldığı düşüncesiyle kurduk.

Fakat ortaya çıkan son olaylar, tapeler ve gazete haberleri TİB’de bazı sıkıntıların olduğunu ortaya koyuyor. Onun açısından bunun yeniden ele alınmasında fayda var, biz onu görüyoruz.

Adli dinleme ve önleme dinlemesi olsun, bunlar ancak mahkeme kararlarıyla yetkili yasal sorumluluğu olan kişiler tarafıdan gizliliğe riayet edilerek yapılmalı. Bunların başka yerlere transfer edilmesi ve kötüye kullanıldığına dair ciddi iddialar var.

Hükümetin bu iddiaları görmezden gelmesi kabul edilemez. Bu iddiaların üzerine gidilerek gereken yapılacaktır. Ulaştırma Bakanı, TİB konusunda hazırlık içinde ve hazırlık son aşamasına geldi.”

Bakan Bozdağ, Fethullah Gülen’le ilgili yakalama kararının henüz bakanlığa ulaşmadığını kaydetti.

Etiketler: » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.