logo

Hizbullah’tan ‘ABD varsa biz yokuz’ mesajı

Hizbullah’ın, IŞİD’e karşı kurulan koalisyonda yer almayacağını duyuran Hasan Nasrallah, gerekçelerini, “Dünyadaki terörizmin temel kaynağı ABD’dir” sözleriyle aktardı.

Lübnan’daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde kurulan koalisyonda yer almayacaklarını söyledi.

Nasrallah, bir televizyon kanalında yayınlanan konuşmasında, “Herkes bizim, bölge halklarını tehdit eden, öldüren, insan kesen IŞİD ve benzeri tekfirci örgütlere karşı olduğumuzu biliyor ancak biz, ilkesel olarak Suriye’de gerek rejime gerekse tekfirci örgütlere dış müdahaleye karşıyız” diyerek, Lübnan’ın ABD öncülüğünde kurulan koalisyonda yer almasını istemediklerini belirtti.

“Bu dünyadaki terörizmin temel kaynağı ve anası ABD’dir. ABD, Siyonist terör devletinin de en büyük destekçisidir” ifadelerini kullanan Nasrallah, “Dolayısıyla ABD’nin teröre karşı bir koalisyonun başında yer alması gayri ahlakidir. Biz de böyle bir koalisyonda yer almayız” diye konuştu.

Söz konusu koalisyonda yer alan ve terör gruplarına silah ve eğitim desteği veren ülkelerin de bundan vazgeçmelerini isteyen Nasrallah, Lübnan’ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında Nusra Cephesi tarafından alıkonulan askerlerin durumuna ilişkin olarak da hükümetten destek isteyerek ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını vurguladı.

“SIĞINMACILARI KORUYUP GÖZETİYORUZ”
Lübnan’daki Suriyeli sığınmacılar konusuna da değinen Nasrallah, “Teröristlerin işlediği suçlar, masum Suriyeli sığınmacılara mal edilemez” ifadesini kullandı.

Mülteciler için ellerinden gelen her türlü çabayı sarfettiklerini” dile getiren Nasrallah, “Sığınmacıları biz koruyup gözetiyoruz” dedi.

Nasrallah, direniş hareketlerinin mukavemetini ve İsrail’le sağlanan ateşkesi “İsrail’in açık ve gizli bütün planlarını boşa çıkaran bir zafer” şeklinde nitelendirerek, Filistin halkını tebrik etti.

Yemen’de Husi Ensarullah hareketiyle hükümet arasında anlaşma sağlanmasına da değinen Nasrallah, “Yemen’de sorunların çözümüne yönelik büyük bir fırsat arz eden anlaşmadan ötürü tebriklerimizi sunuyoruz. Biz, bir halk siyasi bir çözüme kavuştuğu zaman seviniyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
609 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.