logo

‘Hiç kimse Türkiye’yi İran kadar sevemez’

İran’ın Ankara Büyükelçisi Alireza Bikdeli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘İran Ülke Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Alireza BikdeliAlireza Bikdeli yaptığı konuşmada, “Son yıllarda uygulanan ambargolardan dolayı Türkiye’yi çok daha fazla ve yakından tanımaya mecbur kaldık. Bu da İran’a karşı uygulanan ambargoların bir kazanımıdır” açıklamsında bulundu.

Bikdeli “Türkiye bizim ortağımızdır ve bundan da memnunuz. Kalıcı ortaklıklar derin tanımayla imkan bulurlar” diyen Alireza Bikdeli konuşmasına şöyle devam etti:

Bikdeli, “Maalesef Müslüman ve Orta Doğu’daki ülkelerin ayrılması için yapılan çabalardan dolayı biz birbirimizi çok iyi tanıyamamışız. Bugün İran veya Türkiye’deki küçük çocuklar Amerika’daki ve Avrupa’daki oyun alanlarının ismini çok güzel biliyorlar ama deseniz ki ‘Rab’bimizin gönderdiği 6 peygamberin mezarı İranda’dır, bunların birinin ismini söyleyin veya Tarsus nerededir?’ bunu bilemezler. Onlar işlerini çok iyi yapmışlardır. Biz işimizi iyi yapmamışızdır. Görevimizi iyi bir şekilde yapmamışızdır. Biz şuna inanıyoruz bu zaaf İran tarafından azar azar yok ediliyor” dedi.

“HİÇ KİMSE TÜRKİYE’Yİ İRAN KADAR SEVEMEZ”
Bikdeli, İran’ın güçlü Türkiye’den yana olduğunu ve güçlü Türkiye ile güçlü bir İran’ın bölgede çok güzel bir manzara oluşturacağını belirten Bikdeli, Türkiye ile İran’ın geleceğinin ortak olduğuna inandıklarını kaydetti.

Bikdeli, “Kazanacaksak kesinlikle ikimiz de kazanmalıyız. Kaybedeceksek ikimiz de kaybederiz. Zengin olmak istiyorsak ikimizin de zengin olması lazım” diyen Bikdeli, “Şundan emin olmalısınız dünyada hiç kimse Türkiye’yi İran kadar sevemez. Biz Türkiye’yi tarihte kendi canımız ve kültürümüzle aynı köklere dayalı olduğunu biliyoruz. Biliyoruz ki işbirliklerimiz bizim varlığımızın garantisidir. Umarız bu garanti her gün daha büyür, daha güçlenir” dedi.

İRAN – TÜRKİYE ARASINDA İLK TERCİHLİ TİCARET ANLAŞMASI
Büyük Elçi Alireza Bikdeli, 1 Ocak’tan itibaren Tercihli Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe konacağını ifade ederek,”Bu anlaşma sırf Türkiye ve İran için yapılmış bir anlaşmadır ve İran’ın yabancı bir ülke ile imzaladığı en büyük tercihli ticaret anlaşmasıdır. Tabiki içeriğindeki ürünler 300’den fazla değil daha azdır ama tabiki her şey ilk adımla başlar. Sizin istediğinizi de listeye eklemek için müzakereler başlanabilir. Bu şekilde daha çok ürünü listeye ekleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.