logo

04 Kasım 2016

HDP’ye operasyon! Demirtaş, Yüksekdağ gözaltında!

HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in de aralarında bulunduğu 12 HDP’li milletvekili gözaltına alındı. Demirtaş, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilirken, son gözaltına alınan isim İmam Taşçıer oldu. Haklarında gözaltı kararı olan iki vekilin yurt dışında olduğu, bir vekille ilgili işlemlerin de sürdüğü kaydedildi.

hdp-demirtaşDiyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve BingölCumhuriyet Başsavcılıkları’nca yürütülen terör soruşturmaları kapsamında HDP‘li milletvekillerine yönelik operasyon yapıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü terör soruşturması çerçevesinde, daha önce çağrılmasına rağmen ifadeye gitmediği gerekçesiyle Ankara’daki evinde gözaltına alındı. Buradan Diyarbakır’a gönderilen Yüksekdağ adliyeye sevk edildi.

DEMİRTAŞ’A TUTUKLAMA TALEBİ

Partinin bir diğer eş genel başkanı Selahattin Demirtaş da Diyarbakır’daki evinde gözaltına alındı. Demirtaş, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye, savcılık tarafından da tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İki eşbaşkan, 6-8 Ekim olaylarında halka, “Sokağa çıkın” çağrısı yapmakla suçlanıyor.

Gözaltına alınan HDP’li diğer milletvekillerinin isimleri şöyle:

– Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder (Diyarbakır’da adliyeye sevk edildi)
– Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Ferhat Encü
– Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir, Nursel Aydoğan ve İdris Baluken
– Mardin milletvekili Gülser Yıldırım
– Hakkari milletvekilleri Abdullah Zeydan ve Selma Irmak
Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından, HDP Milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım ve İmam Taşçıer hakkında, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunması sebebiyle arama ve gözaltı kararı verildiği ve icra edildiği bildirildi.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, HDP Milletvekilleri Demirtaş, Yüksekdağ, Önder, Pir, Yıldırım ve Taşçıer hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemeye tahrik ve terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından soruşturma yürütüldüğü anımsatıldı.

Soruşturma kapsamında söz konusu milletvekillerinin dokunulmazlıklarının TBMM tarafından kaldırıldığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Yürütülen soruşturma sonucunda yukarıda ismi geçen milletvekillerinin, atılı suçlar yönünden kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunması sebebiyle haklarında arama ve gözaltı kararı verilmiş ve icra edilmiştir. Soruşturma derdest olup, gelişmelerden kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Savcılıkları’nın ilgili kolluk birimlerine verdiği talimatlar doğrultusunda 11 milletvekilinin adli mercilere götürülmek üzere yakalama işleminin gerçekleştirildiği bildirildi.

İKİ MİLLETVEKİLİ YURT DIŞINDA

Hakkında yakalama kararı bulunan HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk’ün yurt dışında olduğunun tesbit edildiği, gözaltı kararları olan Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin devam ettiği bildirildi.

MİLLETVEKİLLERİ HANGİ İLLERE GÖTÜRÜLECEK?

Gözaltına alınan milletvekillerinin hangi illere götürülecekleri belli oldu.

Buna göre, HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yakalama kararı verildi.

Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü ve Leyla Birlik için Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak ve Abdullah Zeydan hakkında Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken için ise Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma yürütülüyor.

Bu kapsamda gözaltına alınan söz konusu milletvekilleri, soruşturmaları yürüten illerdeki cumhuriyet başsavcılıklarına götürülecek.

Öte yandan, yurt dışında bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’la ilgili soruşturmayı Şırnak, Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkındaki soruşturmayı da Van Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor.

Henüz gözaltına alınmayan ve yakalama işlemlerine ilişkin süreçleri devam eden Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında ise Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığınca yakalama kararı verildi.

DEMİRTAŞ GÖZALTI KARARINI TWEET’LE DUYURDU

Demirtaş, Twitter hesabından “Diyarbakır’da evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar” dedi.

Gözaltına alınan Demirtaş ve Yüksekdağ, haziran ayında daha önce aldıkları karar gereği ifade için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kendi istekleriyle gitmeyeceklerini açıklamışlardı.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
328 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET