logo

‘Halep yoğun bir baskı altında’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanlığı’nda aldığı brifingin ardından yaptığı açıklamada, Halep’in yoğun bir baskı altında olduğunu söyledi.

Davutoğlu-özelBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanlığı’nda aldığı brigfinginin ardından açıklamada konuştu.

Halep’in yoğun bir baskı altında olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Bugün planladığımız çerçevede biz, MGK üyesi bakanlarımızla beraber Genelkurmay Başkanımızı ziyaret ettik. 4 saati aşkın bir süre TSK’nın ihtiyaç, kapasite ve imkanlarının ne olduğu konusunda çok kapsamlı bir istişare imkanımız oldu.

Her şeyden önce komutanlarımız teşekkür ediyorum. Çok detaylandırılmış bir çalışmaydı. Belli aralıklarla güvenlik ihtiyaçlarını gözden geçirmesi ve bölgesel gelişmelere bakarak ihtiyaçları belirleyecek böyle toplantı oldu.

Silahlı kuvvetlerimiz de bu topraklarda her dönüşümün yansıdğı en temel güç unsurlardan biridir. Önemli ve merkezi bir konumu hep muhafaza etmiştir. En önemli niteliği millli ordu niteliğinde olmasıdır.

‘TEHDİTLER YÜZ DEĞİŞTİRİYOR’
Bu bağlamda uluslararası konjonktür hızlıca değişiyor. Tehditler yüz değiştiriyor. NATO ittifakı içinde savunma planlamasını yapagelmiş bir ülkeyiz. Son dönemde özellikle çevrede yaşanan gelişmelere ve ülke içinde çatışmalara bakınca, bunların nasıl tehdite dönüştüğünü gördük.

Türkiye’nin demokratik sistemi içinde TSK’nın görevi devlet meşruiyetinde yasal bir faaliyet göstermesidir. Bölgede riskin artması haklı olarak TSK’nın silahlı yapılanmasını gözden geçirmesini zorunlu kılıyor.

‘2033 VİZYONU SUNULDU’
Brifingte TSK’nın 2033 vizyonu sunuldu Türkiye’nin önümüzdeki dönemde savunma sistemi bağlamında güçlenmesine yönelik gelişmeye öncelik vermesi gerekiyor.

TSK, riskleri karşılayabilecek pozisyonda olmalı. Hepimizin üzerinde durması gereken husus, TSK uluslararası itibarımızın en önemli unsurlarından biridir. Doğrudan Türkiye’nin güvenliğini ilgilendirmeyen alanlarda gösterilen askeri başarılar göz önünde tutulmalı.

‘ESAD REJİMİ ÖSO’YU VURUYOR’
Halep’teki gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz. Düşme noktasında olmasa bile çok yoğun bir baskı altında. Dünyanın çifte standart uyguladığını düşünüyoruz. Esad rejiminin ÖSO’ya ait yerleri havadan bombaladığını görüyoruz. Ama Halep’e nasıl bir yardımda bulunulması gerekiyor diye hiçbir uluslararası basında görmüyoruz.

Suriye halkı 3,5 yıldır onurlu bir direniş sergiliyor ve bu direnişin de sembol şehri Halep. Halep’in düşmesi durumunda gerçekten Türkiye olarak, bizi de çok ciddi şekilde kaygılandıran büyük bir mülteci sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz. Onun için biz ‘güvenli bölge’ talep ediyorduk

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.