logo

‘Gelibolu’ya gidince utandım’

Avustralyalı ünlü oyuncu Russell Crowe, Çanakkale Savaşı’nda yaşananlara daha önce Türklerin perspektifinden bakmadığı için utandığını söyledi.

Russell CroweAvustralyalı aktör ve yönetmen Russell Crowe, Yeni Zelanda’da yayınlanan The New Zealand Herald gazetesinin sorularını yanıtladı.

Russell Crowe, çekimleri Türkiye’de yapılan “The Water Diviner” filmine değindi.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı başka bir açıklamada, “Gelibolu’da bağımsız bir ulusu işgal ettik” itirafında bulunarak ülkesinde tartışmalara yol açan Russell Crowe, son demecinde ise şu ifadeleri kullandı:

“Filmin ana karakterinin, daha geniş kapsamda Avustralya ve Yeni Zelanda’nın Birinci Dünya Savaşı sonrası tecrübe ettiği kederi hissettim ve anladım. Ancak asıl beni canlandıran, aynı anda hem ilham verici hem de özünde utanç verici olan şey, durumu bir dakika bile Türklerin perspektifinden düşünmediğimi fark etmek oldu. Durumu hiç bu açıdan değerlendirmemiştim. Utandım.

Senaryoyu okuduğunda hem bu filmin içinde olmayı hem de filmi yapmayı istediğini kaydeden Russell Crowe, “Hazırlık aşaması için Gelibolu’ya geldiğimde bana gösterilen sıcak karşılamaya şaşırdım. Sadece bir film yıldızı olduğum için değildi bu. Mezarlıkları dolaşırken yanıma birisi geldi ve nereli olduğumu sordu. Yeni Zelandalı olduğumu söyledim. Konuşmayı sürdürmek istedi. Bu, varsaymadığım bir derinlikte onlarla kişisel bir bağlantı gibi oldu” diye konuştu.

26 Aralık’ta vizyona girecek “The Water Diviner” filminde, Birinci Dünya Savası sırasında Gelibolu’ya giden oğlunu aramak için Çanakkale’ye gelen Avustralyalı bir adamın yolculuğu anlatılıyor.

Russell Crowe’ın başrolünü oynadığı filmde Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan da rol alıyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.