logo

FBI: IŞİD köprüyü havaya uçurabilir

FBI’ın yerel yetkililere yaptığı uyarı, Mississippi Nehri üzerinde Memphis’i Arkansas’a bağlayan köprüyle ilgili.

Mississippi Nehri Köprüsü FBI’dan yerel yetkililere, “IŞİD, Mississippi Nehri üzerinde Memphis’i Arkansas’a bağlayan köprüyü uçurabilir” uyarısı geldi.

Açıklamayı yapan FBI Sözcüsü Chris Allen, tehdidin yerel polise bildirildiğini beirtirken, tehdidin doğrulanmamış ve anonim olduğu kaydedildi.

FBI sözcüsünün açıklamasında, tehdidin zamanına ilişkin bir ayrıntı verilmezken, IŞİD, eylül ayında ABD’yi tehdit eden bir video yayınlamıştı.

“Savaşın Alevleri” iismli, 53 saniyelik videoda, ABD’ye, “kavga daha yeni başladı” deniliyordu.
30 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ
Öte yandan Irak ordusunun IŞİD’e yönelik operasyonları sürüyor. Irak’ın Selahattin kentinde Irak ordusu ve gönüllü Şii askerler tarafından iki ayrı bölgeye operasyonlar düzenlendiği ve iki köyün IŞİD’in elinden geri alındığı belirtildi. Ayrıca, operasyonlarda en az 30 IŞİD militanının öldürüldüğü duyuruldu.
EN AZ 10 ASKER ÖLDÜ
Irak’ın en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu Beyci kentinde ilerleyen terörle mücadele birimi güçleri ise, pusuya düşürüldü. IŞİD, olayın fotoğraflarını yayınlarken, pusuda orta ve hafif silahlarla hedef alınan askerlerden en az 10’unun hayatını kaybettiği açıklandı.
LİDERLERİ ÖLDÜRÜLDÜ
Ayrıca IŞİD’e ilişkin bir gelişme de Cezayir’de yaşandı. Cezayir Savunma Bakanlığı, eylül ayında bir Fransız turisti kaçırıp başını kesen cihatçı grubun liderinin öldürüldüğünü duyurdu.
Bakanlığın açıklamasında, IŞİD’e biat ettiğini açıklayan ‘Halife’nin Askerleri’ örgütünün lideri Abdelmalek Gouri ve onunla bağlantılı iki kişinin pazartesi günü Isser kentinde öldürüldüğü belirtildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.