logo

Erdoğan’dan parti liderlerine ziyaret

Gelecek hafta Köşk adayını açıklayacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan siyasi parti liderlerini ziyaret ediyor.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerini görüşmek için Meclis’te grubu olmayan partileri ziyaret etti.

Erdoğan ziyaretlerine Büyük Birlik Partisi’yle (BBP) başladı.

BBP Genel Merkezine gelişinde Başbakan Erdoğan’ı, Genel Başkan Yardımcıları karşıladı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin makamında basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat 35 dakika sürdü.

Görüşmede Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da yer aldı.

Görüşmenin ardından Destici, Başbakan Erdoğan’ı makam aracına kadar uğurladı. Erdoğan ve Destici bu sırada kendilerine bekleyen gazetecilere poz verdi.

Erdoğan, gazetecilerin açıklama yapıp yapmayacağı soruları üzerine, herhangi bir açıklama yapmayacağını ifade etti.

DESTİCİ: BİZ SİNYAL ALDIK
Görüşmede Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünün de gündeme geldiğini dile getiren BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Konunun tüm şüpheler giderilecek şekilde aydınlatılması gerekildiğini, bu süreçte yaşanan tüm zafiyetleri biz kendisine net bir şekilde ifade ettik, beklentilerimizi söyledik, taleplerimizi ilettik” dedi.

Destici, “İki saate yakın görüşmemizin belki de 5 dakikası cumhurbaşkanlığı ile ilgili oldu” dedi.

Destici, şöyle konuştu: “Millet, partili cumhurbaşkanı istemiyor, millet tarafsız cumhurbaşkanı istiyor. Herkesi kucaklayacak, herkese adil ve eşit davranabilecek ve kuvvetler ayrılığı prensibini tam olarak işletecek, orada hakemlik yapacak, parlamenter sistemin içerisinde kalacak.”

Destici, Başbakan Erdoğan’ın partisinin cumhurbaşkanı adayının kim olacağına dair bir bilgi verip vermediğine ilişkin bir soru üzerine, “Benim bunu söylemem doğru olmaz. Kendileri bu açıklamayı yapmadan, bizim kalkıp da bunu açıklamamızın doğru olmayacağını düşünüyorum. Evet biz, bir sinyal aldık ama bunu paylaşmamızın doğru olmayacağını düşünüyorum” dedi.

‘YÜZDE 2, YÜZDE 49’DAN DAHA BÜYÜK’
Birinci önceliklerinin seçilecek cumhurbaşkanının Muhsin Yazıcıoğlu’nun şehadet sürecinin arkasında durulması olduğunu dile getiren Destici, şöyle konuştu:

“Seçilecek cumhurbaşkanı, af yetkisini kullanıp Apo’yu affedecek mi, affetmeyecek mi? Genel af çıkaracak mı, çıkarmayacak mı? Özerkliğe evet diyecek mi, demeyecek mi? Biz, bunu net olarak soruyoruz, cevapları da alıyoruz.

BBP’nin oyu ve oyunun üzerindeki sempati alanı, cumhurbaşkanını belirleyecektir. Biz, bunun da bilincindeyiz, idrakindeyiz. O anlamda öyle bir noktaya geldik ki yüzde 2’nin yüzde 49’dan büyük olduğu bir sürece geldik. Onun farkındayız, idrakindeyiz, ona göre doğru bir karar vereceğiz.”

Destici, CHP ve MHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yarınki ziyaretinin ardından kararlarını vereceklerini de sözlerine ekledi.

Erdoğan, daha sonra kendisini bekleyen 9 yaşındaki Muhammed Talha Çelik ve yürüme engelli 10 yaşındaki Roşhat Tosin isimli çocuklar ve anneleriyle bir süre görüştü.

TÜRKER: VEDA ZİYARETİ GİBİ
Erdoğan ardından Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker’i ziyaret etti. Türker, Başbakan Erdoğan ile DSP Genel Merkezinde yaptıkları görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

DSP Genel Başkanı “Daha partisi, resmen gelirken bile ‘adayımız’ diye telaffuz etmiyor, medya telaffuz ediyor. Bize davranışlarından, konuşmalarından genel başkanlıktan vedaymış gibi hissettirdi. Neler yapılacağını söyledi ama kendisinin bile telaffuz etmediği bir şeyi, ‘Biz destekleriz’ ya da ‘desteklemeyiz’ demek Türkiye’de zaten yanlış olan siyaseti biraz daha yanlışlığa itmek demektir” diye konuştu.

Türkiye’de halkın istediği kişiyi cumhurbaşkanı adayı olarak belirleyemediğini, 20 milletvekilinin imzasıyla veya oyu yüzde 10’u geçen partilerce aday gösterildiğine dikkati çeken Türker, halk tarafından cumhurbaşkanı seçimi yapılacaksa da cumhurbaşkanı adaylarını belirleme yetkisinin sadece parlamentoda olmasının bu seçimin halkın iradesine dayanmayacağını da Erdoğan ile paylaştığını kaydetti.

Erdoğan’ın son durağı ise Saadet Partisi oldu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
741 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.