logo

Erdoğan: Yanlış olduğu ortaya çıktı

Peşmergenin Kobani’ye geçmesi konusunu kendisinin ABD Başkanı Obama’ya önerdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin ABD için stratejik önemini anlayamadığını söyledi. Havadan atılan ve IŞİD’in eline geçen silahlara da dikkat çeken Erdoğan, “Yanlış olduğu ortaya çıktı” dedi.

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Letonya ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Barack Obama’yla Kobani konusunda yaptığı telefon görüşmesi konusunda bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Peşmergenin bölgeye geçişi konusunun kendisinin önerdiğini söyledi.

Erdoğan, “Sayın Obama’yla yaptığımız telefon görüşmesinde kendilerine bu teklifi zaten ben yapmıştım. ‘Buradaki PYD ve PKK gruplarına vereceğiniz destekler, bizim için kabul edilemez’. Bunu söylemiştik. Burada atılacak adım bir, Özgür Suriye Ordusu’yla burada işbirliği bizim açımızdan kabul edilebilir. İki, peşmerge ile böyle bir işbirliği kabul edilebilir. Kendilerinin de yaklaşım tarzı, burada süreç itibarıyla bir daralma söz konusu. Özellikle Kobani’de artık 2 gün dayanabilecek güçleri var. Bunları açıklamak zorundayım. Çünkü artık bakıyoruz ki Dışişleri sözcüleri ve sözcü yardımcıları çıkıp bir şeyler söylüyorlar. Bunlar da medyada farklı farklı şekilde yorumlanıyor. Bunların bilinmesi lazım” dedi.

‘KOBANİ ABD İÇİN NEDEN STRATEJİK?’
Kobani’nin ABD için neden stratejik önemde olduğunu anlamadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

”Burada da maalesef böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. İki gün geçti, üçüncü dördüncü gündeyiz. Kobani düşmedi, kaldı ki Kobani, kendileri için niye bu kadar stratejik onu anlamakta zorlanıyorum. Çünkü Kobani’de zaten sivil kalmadı. 200 bin insan ülkemize geçti, biz onlara ev sahipliği yapıyoruz. Kobani’de sadece 2 bin kadar orada savaşan insan var ve peşmergeye önce ‘evet’ demediler şimdi son anda kısmen ‘evet’ dediler. Bununla ilgili olarak biz de kendilerine ‘yardımcı olacağımızı’ söyledik.

Türkiye’den nereden geçeceği noktasındaki kararı daha çok bu konulardaki görevli olan arkadaşlarımız, birimlerimiz bunlar stratejik olduğu için de burada bunları benim, sizlere anlatmam uygun olmaz, doğru olmaz. Bunları ilgili birimlerimiz zaten kendi aralarında görüşüyorlar. Onlar, bunları lafını yaparak değil uygulamasını yaparak hayata geçirirler, olayın aslı budur.

Kobani’de sadece 2 bin kadar orada savaşan insan var ve Peşmergeye önce ‘evet’ demediler şimdi son anda kısmen ‘evet’ dediler. Bununla ilgili olarak biz de kendilerine ‘yardımcı olacağımızı’ söyledik. Özgür Suriye Ordusu ve ılımlı gruplar ile IŞİD’e karşı olanlarla bu işin götürülmesi konusunda hassasiyetimizi ilettik.”

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü sizlerin PYD’ye vereceğiniz her destek, PKK’ya verilmiş destektir. PKK’ya ve PYD’ye vereceğiniz bu desteklerle Türkiye olarak biz mücadele etmek durumunda kalacağız. Bunu da bilmenizi isteriz’ dedik. Bunları kendilerine zaten açık ve net olarak söyledik.”

‘YANLIŞ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI’
Havadan yapılan silah yardımının IŞİD’in eline geçtiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu konuda yapılanın yanlış olduğu ortaya çıktı. Niye yanlış olduğu ortaya çıktı. İşte C-130’lardan attıkları o silahlar, belki bir kısmı PYD’nin eline geçti ama bir kısmı da kimin eline geçti IŞİD’in eline geçti. Adamlar günlerdir kendi sitelerinden yayınlarını yapıyorlar. Bütün o sandıkların hepsini açarak gösteriyorlar. Şimdi kime burada nasıl destek verildiği açık, net ortaya çıkıyor. ‘Tamamı onların eline gitmedi. Bir kısmı onların eline gitti’ demek doğru bir şey mi Böyle bir yorum olamaz. Bunların çok daha akılcı, çok daha netice alıcı yolu varken, böyle, işte biz ‘dostlar alışverişte görsün’ mantığıyla böyle bir hareket, böyle bir hassas konuda yapılamaz” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
627 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.