logo

14 Temmuz 2014

Dünya futbolu böyle anlaşma görmedi!

Manchester United forma sponsorluğu için Adidas’la anlaştı. ManU-Adidas anlaşması spor tarihine geçecek. Anlaşma 4 büyükleri 15’e katlıyor.

Anlaşmanın büyüklüğü yıllık 128 milyon $. Türkiye’deki üç büyükler ise yılda 8.5 milyon $ kazanıyor.

Financial Times’ın haberine göre İngiltere’nin en önemli futbol kulüplerinden Manchester United, forma sponsorluğu için Adidas’la anlaşmak üzere… Bundan 12 yıl önce Nike’la 13 yıllık anlaşma imzalayan Manchester United, sözleşmeyi uzatmak için öncelikle Nike’la masaya oturdu. Fakat taraflar orta noktada buluşamadı. Nike tarafı yaptığı açıklamada İngiliz kulübünün kendilerinden çok yüksek bir rakam istediğini, bunun değerlerine aykırı olacağını, hissedarların da bundan hoşlanmayacağını belirtti. Nike’la gemileri yakan İngilizler hemen Adidas’la masaya oturdu.

NIKE YILDA 40 ÖDÜYOR 
Alman marka masaya görülmemiş bir teklifle geldi: 10 yıl için 1.3 milyar dolar… Manchester’ın Nike’la yaptığı anlaşma 13 yıla 519 milyon dolardı. Yani bu teklif Nike’ın 12 yıl önceki teklifinin neredeyse üç katı… Anlaşma imzalanırsa, Kırmızı Şeytanlar futbol tarihine geçecek. Öyle ki sektörde en pahalı sponsorluk anlaşmasını imzalayan Real Madrid’e Adidas yılda 53 milyon dolar ödüyor.

GS: 12 MiLYON $
Türkiye’de forma sponsorluğundan en fazla para alan takım Galatasaray. Sarı kırmızılılar Nike’la yılda 12 milyon dolarlık ücret alıyor.

FB: 8.5 MiLYON $
Galatasaray’ı Fenerbahçe izliyor. Sarı lacivertli takımın Alman Adidas’la yaptığı anlaşmanın bedeli her yıl başına 8.5 milyon dolar.

BJK: 4.9 MiLYON $
Üçüncü sıradaki Beşiktaş’a ise Adidas’ın ödediği yıllı ücret 4.85 milyon dolar. Yani üç büyüklerin ortalama yıllık kazancı 8.5 milyon dolar.
Kaynak: AKŞAM

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
2019 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.