logo

02 Ekim 2018

Dış politikayı yanlış okuyunca


Kemal Öztürk
k.ozturk@gmail.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya gezisi sırasında, Alman Cumhurbaşkanı şöyle bir açıklama yaptı: “Bu ziyaret normalleşmenin bir ifadesi değil. Bundan çok uzağız. Ama bu ziyaret bir başlangıç olabilir”.

Buna rağmen Türkiye-Almaya ilişkilerinde bayram ilan edenler, sıcak, sımsıcak karşılama diyerek her şeyin normale döndüğünü söyleyenler ve eski günlere kavuştuğumuzu ima edenler çok oldu medyada.

E böyle olunca, kriz yaşadığımız günlerde atılan zehir zemberek manşetlerle, şimdi atılan güllük gülistanlık manşetleri yan yana getirip, çelişkiyi göze sokmaya çalışan çok oldu.

ALMANYA KAMUOYU NEDEN AGRESİF?

Ziyaret öncesi ve sonrası Alman medyası da ilişkilerimiz sanki krizin zirvesindeymiş gibi, yerden yere vurmaya devam etti bizi. Onlarınki de tam mendeburluk.

Almanya seçimleri esnasında iyice kızgınlaşan Alman medyası ve kamuoyu, hala soğumamış. Sanırım Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier, biraz da bu yüzden öyle açıklama yapma ihtiyacı hissetti.

Ben şahsen normal karşıladım. Türkiye-Almanya ilişkilerinin bozulması için büyük bir gayret içinde olan çok ekip var: PKK, FETÖ, DHKP-C, o ülkedeki radikal diasporalar, Amerikancılar, Avrasyacılar vs. daha bir sürü grup sayabiliriz.

Hepsi bu ilişkinin yakınlaşmasından rahatsız. Bunların Alman kamuoyunda yarattığı bir etki vardır. Ancak Alman medyasının bu tutumunun da geçer akçe olmadığı, hatalı tutumdan yakında döneceklerini not edeyim. Devlet politikasına rağmen Alman medyası ve kamuoyu bu dozda bir muhalefet sürdüremez Türkiye’ye karşı. Makinenin soğumasını bekleyeceğiz biraz!

Meselemiz bu değil.

Biraz daha dış politikayı okuma şeklimiz üzerine odaklanalım.

DIŞPOLİTKA HAMASETİ KALDIRMAZ

En büyük hata, dış politikayı hamasetle okuma hatasıdır. Duygusal olarak bakılan her dış politika ilişkisi, kesinlikle yanlış yorumlanır. Yanlış yorumlanmış her ilişki de sonunda hayal kırıklığı ve hüsran yaratır ki, bu kalıcı hasar demektir.

Her gülümseyene evlilik teklifi yapılmaz dış politikada!

Ülkelerin birbiriyle derinlikli ilişkileri ve sorunları vardır. Bir de dönemsel sorunlar yaşarlar. Örneğin Almanya ile derinlikli ve kuvvetli ilişkilerimiz vardır. Ancak aynı şekilde derinlikli sorunlarımız da vardır. Almanya, Türk diasporasıyla ilişkilerimizi, bölgede aşırı güçlenmemizi sorun eder, biz de onların PKK konusundaki örtülü desteğini ve AB üyeliğimize karşı çıkmasını. Bu sorunlar uzun süreden beri karşılıklı vardır, lakin ipleri koparmaz.

Almanya ya da Türkiye’de seçimler olduğu zamanlarda dönemsel sorunlar peyda olur. Türkiye’deki insan hakları, tutuklu gazeteciler sorunu ya da Almanya’ya FETÖ’den iltica eden kişiler meselesi gibi.

Bu sorunlar yüksek gerilim yaratmış gibi gözükse de aslında dönemseldir. Nitekim Almanya’daki seçimler bittikten sonra karşılıklı yaylım ateşi sona erdi ve geçtiğimiz günlerde resmi davetli olarak Erdoğan ülkeyi ziyaret etti.

DIŞPOLİTİKADA KATOLİK EVLİLİĞİ OLMAZ

Hiçbir zaman Almanya ile ilişkilerimiz, (kulakları çınlasın Ömer Çelik’in tabiridir) ‘Katolik nikahı’ düzeyine gelmez. Sadece Almanya ile değil, hiçbir ülkeyle, asla boşanmanın söz konusu olmadığı Katolik nikahı olmaz.

Hariciyede ilişkiler, mevsimler gibi değişkendir. Bazen yaz olur güneş açar, bazen kış olur kar yağar. Ama hiçbiri kalıcı ve uzun süreli değildir. Değişken, göreceli ve dönemseldir.

Ben tabii medyada tersi yorumları normal karşılıyorum. Bir gün Trump’ı, başka bir gün Putin’i “reis” ilan edenler, bir gün Merkel’i, başka bir gün May’i “korkunç yenge” ilan edenler olabilir. Onların hamasetine diyeceğim yok. Zira her defasında mahcup olmalarına rağmen aldırış etmezler.

Asıl önemli olan politika yapıcılarımızın ya da politikayı etkileyenlerin bu çelişkiye ve komik duruma düşmemeleri. Allah’tan onlar da bu tür insanları çok dikkate almıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerika ve Almanya ziyaretlerini bu açıdan okuyunca, Trump ile Erdoğan’ın BM’de ayaküstü tokalaşmasını, “Buzlar eridi” diye yorumlamazsınız. Almanya ziyaretini de “balayı” diye okumazsınız.

Tıpkı Alman Cumhurbaşkanı gibi bakmalıyız biz de: İlişkilerimiz normalleşmedi ama bir başlangıç oldu. Şimdi her ülke kendi çıkarları açısından ilişkileri yeniden ilerletmeye, tamir etmeye devam edecek.

Diğer türlü yarın Almanya’nın FETÖ’cüleri iade edeceğini, Amerika’nın ekonomik yaptırımlarına son vereceğini zannedersiniz. Öyle olmayacak. Biz de öyle davranmayacağız.

Biz ülkemizin çıkarına bakalım. Hamasetle değil, akılla okuyalım durumu.

(YENİ ŞAFAK)

Etiketler:
Share
236 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...