logo

‘Deyre Zor’da 100’ün üzerinde IŞİD’liyi öldürdük’

Beyaz Kefenciler grubu, IŞİD’in işgali altında bulunan bölgelerde gerilla tarzı eylemlerle örgüt üyelerini hedef alıyor. Grup şimdiye kadar sadece Deyre Zor’da 100’ün üzerinde IŞİD’liyi öldürdüğünü duyurdu.

Beyaz KefencilerSuriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan onlarca gurptan biri olan ’Beyaz Kefenciler’ şimdi de Suriye topraklarının önemli bir bölümünü işgal eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı gerilla tarzı eylemler gerçekleştiriyor.


IŞİD’e biat etmediler

İlaf Sitesi’nde yer alan bir haberde, Suriye’de siyah bayraklılara, yani IŞİD’e korku salan tek grup Beyaz Kefenciler denildi.

Habere göre, Suriye’deki ayaklanmanın başlangıcında Esad rejimine karşı savaşan onlarca silahlı gruptan biri olan ve liderliğini Ebu Abud’un yaptığı grup, IŞİD’in Sünni bölgelerini ele geçirmesinin ardından örgüte biat etmeyi red etti.

’’Tek amacımız siyah bayraklı din düşmanı IŞİD’lileri yüreğine korku salmaktır’’ diyen Beyaz Kefenciler lideri Ebu Abud, IŞİD’in kendisine biat etmeyen aşiret ve gruplara karşı sert cezalandırmalarına maruz kalan grubun daha sonra ismini değiştirerek yeraltına çekildiğini ve IŞİD’e karşı savaş başlattıklarını belirtti.


IŞİD için önemli olan bölgelerde eylem yapıyorlar

Sadece Deyre Zor kentinde suikast ve gerilla eylemleri ile şimdiye kadar yüzün üzerinde IŞİD’liyi öldürdüklerini belirten Ebu Abud, örgüte en büyük darbeleri Suriye ve Irak sınırında bulunan Ebu Kemal kentinde vurduklarını söyledi.

Ebu Abud, ’’Ebu Kemal kenti örgütün işgal ettiği Suriye ve Irak bölgelerini bir birine bağlayan önemli bir bölge. Biz eylemlerimizi IŞİD’in en aktif olduğu, ve onlar için en stratejik olan bölgelerde yapıyoruz’’ dedi.

Grubun şimdilik 300 kişilik fedai bir militan gücüne sahip olduğunu belirten Beyaz Kefenciler lideri Ebu Abud, ’’IŞİD üyelerini bulduğumuz yerde sorgulamadan bu kefeni giydireceğiz. Çünkü onlar bölgedeki halklara aynısını yapıyor. Kefeni onlara biz giydireceğiz’’ şeklinde konuştu.

Suriye’deki gelişmeleri yakından takip eden Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi de IŞİD’in işgali altındaki bölgelerde örgütüyelerine karşı eylemlerin düzenlendiğini duyurmuştu.

IŞİD’e karşı Musul kentinde de IŞİD’e karşı Musul Gönüllüleri adlı grupta bu tarz eylemler gerçekleştiriyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1030 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.