logo

Davutoğlu’ndan bedelli askerlik açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlikle ilgili, “Milli Savunma Bakanımızdan da Genelkurmay Başkanımızdan da kapsamlı bir brifing aldıktan sonra bu konudaki ihtiyacı değerlendireceğiz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yapıyor.

Davutoğlu, KKTC’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu özetle şunları söyledi:

”Müzakereler yeni bir ivme kazandı. KKTC’ye verdiğimizi desteği ifade etmek üzere orada bulunacağız.

BEDELLİ ASKERLİK
Milli Savunma Bakanımızdan da Genelkurmay Başkanımızdan da kapsamlı bir brifing aldıktan sonra bu konudaki ihtiyacı değerlendireceğiz. Bu çerçevede atılması gereken adımlar varsa bunları birlikte gözden geçireceğiz. Ama öncelikle bu konuda gerçek tablonun ne olduğu hususunda daha geniş, kapsamlı bir brifing alacağım.

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI
Bu kuruluşlar objektif değerlendirme için varlar. Ufak bir gerilimde negatif mesaj veriyorlar. Siyasi istikrarın ekonomi üzerindeki olumlu etkisini gözönüne almalıdırlar. Kimsede kriz beklentisi yok, seçimler sonrası çok daha olumlu bir hava hakim ama bu kuruluşlar bunu hiç dikkate almadan değerlendirme yapıyorlar. Bu kuruluşlardan siyasi nitelikli olmayan, piyasayı yanlış yönlendirmeyen objektif değerlendirme yapmalarını bekliyoruz.

BANK ASYA’NIN DURUMU
Birtakım manipülatif haberler, bankalarla ilgili çıkartılan haberler art niyetlidir. Ancak Bank Asya da dahil olmak üzere herhangi bir banka bu objektif kurallar içinde, hukuk kuralları ve işleyişi ve bankacılık sisteminin kuralları içinde, objektif kriterler içinde bu sistemin işleyişine aykırı bir noktadaysa tabii bu değerlendirmeyi yapmak BDDK başta olmak üzere bütün kurumlarımızın görevidir.”

KILIÇDAROĞLU’NA MUHATAPLIK CEVABI
Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ”Başka bir otoriteden bağımsız olarak Davutoğlu’nun ‘ben ülkeyi yönetmeye talibim, ülkeyi yöneteceğim, bu konudaki karar, sorumluluk bende’ demesini ve bunu eyleme dönüştürmesini bekliyoruz. Bunu yaptığı zaman, zaten Başbakan olarak bizim muhatabımız olacaktır” sözleri de soruldu.

Davutoğlu şu cevabı verdi:

”Açıklamayı görünce şaşırdım. Benim ülke yönetmeye talip olacağıma da Kılıçdaroğlu karar verecek değil. Ülkeyi yönetmeye talip olmama karar verecek olan AK Parti’dir. Kılıçdaroğlu’nun icazetine gerek yok. Kılıçdaroğlu görüşmek için sürekli şart koşuyor. Kendi kongresinde mahalle baskısı ile kendisini aday gösteren delegenin neden kendisine oy vermediğini düşünsün. Biz, Türkiye’yi büyük Türkiye yapma yürüyüşündeyiz. Bu yürüyüş esnasında Kılıçdaroğlu selam verirse, selamını alırız. Selam alacaksa, selam veririz, elini uzatırsa, elimizi uzatırız, elimizi uzattığımızda, elimiz havada kalmadığı zaman ve bu kutlu yürüyüşe bir şekilde katkıda bulunma iradesi gösterdiğinde, birlikte bu yürüyüşü gerçekleştiririz. Ancak, büyük Türkiye yürüyüşü esnasında önümüze engel çıkarırsa, hiç tereddüt etmeden engelini alır, yolun kenarına koyarız. Kılıçdaroğlu’nun kaprisleriyle kaybedecek vaktimiz yok. Biz kongre partisi değiliz o kendi kongresinde küçük iktidar mücadeleleriyle uğraşsın.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
549 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.