logo

Danıştay’da gerginlik: Erdoğan kürsüye yürüdü!

Danıştay’ın 146. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen tören gergin anlara sahne oldu.

danıştay-erdoğan-gerginlikTörende ilk olarak kürsüye çıkan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, kuvvetler ayrılığı vurgusu yaptı.

Yargı kararlarına yapılan eleştirilere dikkat çeken Güngör, “Kimi zaman bu eleştiriler kararı aşarak, yargıyı eleştirmeye dönüşmektedir. Yargının saygınlığının zedelenmesi bir ülke bakımından yıkıcı etkilere yol açar” şeklinde konuştu.

Danıştay Başkanı’nın ardından kürsüye Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu geldi.

Oldukça uzun bir konuşma yapan Feyzioğlu, TSK’ya kumpas iddiaları, 17 Aralık operasyonu, HSYK düzenlemesi, ses kayıtları ve Van Depremi gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasının sonuna gelen Metin Fezyzioğlu, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili cümle kurarken, salonda Başbakan Erdoğan’ın tepkisi yükseldi.

Feyzioğlu, “Kızmayın başbakanım, güzel bir şey söylüyorum Sayın Başbakanım” diye konuştu.

TBB Başkanı Feyzioğlu’nun bu sözleri üzerine Erdoğan, “Yanlış konuşuyorsun” dedi. Feyzioğlu, bu sözlere “Neyi yanlış söyledim Sayın Başbakanım? Burada çok yapıcı bir konuşma yapıyorum” diye yanıt verdi.

Erdoğan’ın “Böyle edepsizlik olmaz ki” sözleri üzerine Feyzioğlu, “Edepsizlik yapan ben değilim Sayın Başbakan” dedi.

Bu sözlere daha da sinirlenen Erdoğan, “Hala konuşuyorsun, Van’da neler yapıldığından haber var mı?” diye sordu.

Bu sırada cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili cümlesini tamamlamaya çalışan Feyzioğlu, “76 milyonun cumhurbaşkanını seçiyoruz, 76 milyonu kucaklamasını öneriyorum. Seçim sürecinin, bu sürece uygun yürümesini arzu ediyorum. Bir kısmı da belki burada olan adayların birbirlerini kucaklayarak güzel bir seçim dönemi yaşamasını diliyorum” dedi.

Feyzioğlu, konuşmasını “Ben edepsizlik yapmadım. Kimseye de edepsizlik yapıyorsun demeyi kendime yakıştırmam Sayın Başbakan. Lütfen… Çok yapıcı bir konuşmaydı”diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ayağa kalkan Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e dönerek tepkisini sürdürdü. Erdoğan, “Dinlemek zorunda değiliz” dedi.

Erdoğan’ın “siyasi konuşma yapıyorsun” sözlerine Feyzioğlu, “Bir cümlesinde hakaret yoktur. Hiçbiri siyasi değildir, hepsi anayasaya uygundur” diye karşılık verdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
660 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.