logo

24 Aralık 2019

Çocuklarımızın Başarısı!


Mustafa Tezcan
mtezcan@finalegitim.com.tr

Yedi basamaktan oluşan “Hayat Merdiveni”nde anne ve babalar altıncı basamakta olup kendi çocuklarının başarıları için mücadele etmektedirler. Özellikle kendileri yapmak isteyip de gerçekleştiremedikleri birçok şeyi çocuklarının gerçekleştirmesi için mücadele vermektedirler. Çünkü iş yerinde, dışarda, yemekte, toplantılarda, komşu günlerinde, akraba ziyaretlerinde konu bir şekilde çocuklara geldiğinde her anne baba çocuklarından gururla bahsetmek ister. Bu da her anne babanın gayet doğal hakkıdır değil mi?

Eğer gençler olaya bu gözle bakarsa anne-babalarını idare edeceklerdir. Sınavlara hazırlanırken, üniversitede okurken baskı yapan büyüklere bu gözle baktıklarında sorun kalmayacaktır aslında.

Aile enerjisi

Aile enerjisi başarıyı yakalamak için oldukça önemli bir faktördür. Bunun önemini anlatabilmek için bir örnek vereceğim:

Okulların ilk dönemi bitmiş karneler alınmıştı. Ara sınıfta okuyan bir öğrencimiz ve velisi odadan içeri girdiler.

Velinin gergin olduğu her halinden belliydi, öğrenci ise biraz masum biraz suçlu bir haldeydi. Veli “Nasılsınız?” soruma çok iyi olmadığını belirterek “İşte öğrencimizin karnesi, başarısı!” diyerek karneyi masama uzattı. Öğrenci iyice kafasını öne eğmişti.

Karneyi alıp inceledim ve “Bu öğrencinin karnesi değil sizin ailenizin karnesi. Demek ki aileniz bu notları hak etmiş.” dedim. Ben konuştukça veli susup başını öne eğerken öğrenci gülümsemeye başladı.

Aile yaptığı hatanın farkına varmış, karne ve notların tek bir başarı göstergesi olmadığının bilinciyle ikinci dönem çocuklarına daha farklı yaklaşmışlardı. İkinci dönemin sonunda öğrencinin getirdiği karne ailenin yüzünü güldürmeye yetmişti.

0-5 yaş aralığında kişiliğin yüzde sekseni gelişiyor ve bu gelişimde de aile kilit bir noktada. Olay ailede başlıyor. Yalnız tek taraflı değil, tüm aile bireyleri; anne, baba ve çocuklar (varsa diğer bireyler) aile enerjisini oluşturuyor. Herkes kendi sorumluluk ve görevini bilip ona göre hareket ederek bu enerjiyi pozitif hale getirmeli.

Hiçbir anne baba çocuğunun kötülüğünü istemez ama neler yapması gerektiğini bilmiyor olabilir, tarzı yanlış olabilir, diğer arkadaşlarınızın anne babası gibi olmayabilir ama ne olursa olsun anne babanızdır. Çatışma ile başarıya ulaşılmaz. Anne baba bilmiyorsa bilinçli genç onları yönlendirecek. Başarılı gençlerin ailelerine baktığımızda genelde bu pozitif enerji mevcut. Bunların bir kısmında anne baba çok ön planda bir kısmında ise gençler durumu idare ederek enerjiyi istediği hale getirebilmekte. Gerçek manada anne-baba duasını almadan bir başarı elde edilemez. Elde ediliyor gibi gözükse bile bu başarı geçici olur.

İnsanın yaptığı bütün davranışlar o anki psikolojisi ile bağlantılıdır. Sizin psikolojiniz iyi ise iyi davranışlar sergiler ve nihayetinde iyi sonuçlar alırsınız. Dolayısıyla sizin her şeyiniz olan ailenizin de psikolojisi önemli. Bu psikolojinin yansıması olan iletişim de sizlerin başarıya kavuşmasını etkileyen önemli bir faktör. Hiçbir başarı bireysel başarı değildir. Okul, aile, arkadaş çevresi vs. Bunların içerisinde benim en çok önemsediğim ve başarılı olmuş öğrencilerde gözlemlediğim faktör ailedir. En önemli partner, en ciddi destek, en samimi arkadaş ailedir.

Doğan Cüceloğlu hocamızın ‘Başarıya Götüren Aile’ kitabını özellikle okumanızı tavsiye ederim.

Mustafa TEZCAN

Etiketler:
Share
60 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...
 • Tribünlerin adalet sorununu çözmek!

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Adalet Bakanlığı “Seri Muhakeme Usulü” ile “Basit Yargılama Usulünün” 1 Ocak itibariyle uygulanmaya başladığını “yargıda yeni dönem” başlığı ile duyurdu. Adalet Bakanlığı Yargı Reformu’nun 24 Ekim 2019’da yasalaşan ilk paketindeki bu iki düzenlemeyi oldukça önemsiyor. Bu düzenlemelerin önemini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül şöyle anlatmıştı: “1 Ocak itibariyle yürürlüğe girecek yargı sisteminde yeni bir düzenleme var: Seri ve basit yargılama… Yeni sistemde daha hızlı, adil ve makul kararların verildiği bir süreç olacak. Bu usul vatandaşl...
 • Ünal Karaman’ın kaliteli vedası

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Belki daha önce de yazmışımdır. Ben, fanatik olmayan bir Trabzonspor taraftarıyım. Nasıl oluyor ‘fanatik olmayan’ taraftar olmak? En basit şekilde ifade edeyim. Trabzonspor’un bir haksızlık sonucu galip gelmesini istemem. Takım güzel oynasın ve kazansın. Bunu tercih ederim. Şenol, Kadir, Necati, Bekir, Turgay, Cemil, Ali Kemal, Hüseyin, İskender, Tuncay, Necmi... Bakın bunları ezberden saydım. Daha da sayabilirim. Trabzonspor’un şampiyonluklarını gördüm... Sonra İstanbul kulüpleri yeni çıkış yolları buldu. Daha zengindiler. Büyük...