logo

CHP’lilerden Lice iddiası!

Ana muhalefete partisinden iki isim; Sezgin Tanrıkulu ile Melda Onur, ölümlerin yaşandığı ve gerginliğin had safhada olduğu Lice’de incelemelerde bulundular.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile İstanbul milletvekili Melda Onur, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yaşanan ve 2 kişinin ölümü 1’i asker 3 kişinin yaralanması ile sonuçlanan olayları yerinde incelediler.

Hem olay yeri hem de cenaze ile taziyelere katılarak hastanelerdeki yaralıları ziyaret eden iki isim gözlemlerini anlattılar.

Bütün Türkiye tarafından görülen gerginliğin bu sonuca ulaşabileceği görülmesine rağmen önlenmediğinin anlaşıldığını söyleyen Tanrıkulu, “Ateşli silah kullanılmasaydı iki yurttaşın ölmeyeceğini söyleyen CHP’li Tanrıkulu, “Ateşli silah kullanılmış, hatta bir sivilin düştüğü görüldükten sonra ateşe devam edilmiş, ikinci bir ölümün ve ağır yaralı bir yurttaşımızın oluşmasına sebebiyet verilmiş” dedi.

İlçede büyük bir sessizlik olduğunu, 90’lı yılların başından boşaltılan köylerden gidenlerin 2000’li yılların başından yeniden evlerine döndüklerini söyleyen Tanrıkulu, karakolların insanlarda geçmişin travmasını yarattığını belirterek şunları söyledi:

Bu karakollar, geçmişte faili meçhul cinayetin, köy yakma ve boşaltmanın veya işkencenin adresi durumundalar.

“KARAKOLLARA İHTİYAÇ YOK”
Binlerce insan o karakollar sayesinde mağdur edilmişti. Dolayısıyla ‘eğer barış süreci varsa, çözüm olacaksa bu karakolların yeniden tahkim edilmesine ve yeni yeni büyük karakolların yapılmasına ihtiyaç yok’ diyorlar.

Ben hükümetin bu süreci iyi yönettiğini düşünmüyorum. Yönetseydi karakolların niçin yapıldığını, yeniden bir savaş için değil, gerçekten güvenlik için yapıldığını, asayiş için yapıldığını ve insanların daha güvenlikli yaşaması için yapıldığını izah edebilirlerdi.

“NİYE KONUŞMUYORLAR?”
HDP ve hükümet üst düzeyde görüşüyor ancak Lice’deki gerginliği 15 gündür niye görüşmedikleri anlayamıyoruz.

Onlarca insan ile görüştük, oturduk, dinledik hiç kimse ama bizimle konuşan hiç kimse yeniden bir ölüm ve çatışma istemiyor ve bu sorunun çözülmesini istiyorlar.

“SÜRECİ ETKİLEMEZ”
Bu olayın çözüm sürecini etkilemeyeceğini düşünüyorum. Yeniden bir çatışmanın fitilini ateşlemeyeceğini düşünüyorum. Ateşlememesi lazım. Bunları önlemekte bizlerin görevi, siyasetçilerin görevi. En başta hükümetin görevi. Ama Başbakan ağzından bugüne kadar tek bir kelime yatıştırıcı, ondan sonra yol alıcı bir söz de çıkmadı.

Hastanede yaralı Astsubay’ı da ziyaret ettik. Askerler, kendilerine ateş açıldığı konusunda bize bilgi vermediler. ‘Komutanlarımız size bilgi verir’ dediler. Dün yaralanan Astsubay el yapımı patlayıcı ile kolundan etkilenmiş. Kendisi olayın nasıl olduğu konusunda ‘komutanlarımız bilgi verir’ dedi. Bizde sormadık. O psikolojik ortam içerisinde sormadık.

ONUR: GEÇMİŞE DÖNMEK İSTEMİYORLAR
Lice’de yaşanan olaydan iki gün önce ilçeye gelerek hem askerler hemde göstericilerle görüşen ve yaşanan olaydan sonra yine ilçeye gelip incelemelerde bulunan CHP İstanbul milletvekili Melda Onur da şunları söyledi:

Bir gerginlik var. Böyle bir şeyin olabileceği özellikle biz Lice’ye gittik. Lice Belediye başkanı ve vatandaşlar böyle bir şeyin olacağından korkuyorlardı. Zaten en büyük korkuları Lice’li ölüm ile yaşam arasında gidip gelmek istemiyor, 90’lı yıllara dönmek istemiyor…

Batıdan her şey çok muğlak görüyor. Buraya gelip her taraf ile konuşmak gerekiyor. Sonuçta çok muğlak giden ve ne olduğunu çok bilmediğimiz bir barış süreci var. Ve hep itiraz ettiğimiz noktalarda da tıkanıklığın oralarda yaşandığını gördük.

“ÇÖZÜM SÜRECİ MAKYAJ”
15 gündür Diyarbakır Belediyesi önünde çocuklarını isteyen anneler var. Bu tarafa bakıyorsunuz Lice’de karakol istemeyen insanlar yol kesiyorlar, protesto ediyor. Onlara eklemlenen kişiler var. Tüm bu manzaraya baktığınızda bu barış sürecinin, çözüm sürecinin çokta başarılı yürümediği, biraz makyaj süreç olduğu temelli olmadığı çıkıyor ortaya.

Çok üzücü, yani burada asker arkadaşlarla karakollarda görüştük, onlarda sivil çözümden yana onlarda da artık çözümün mecliste olması gerektiğini söylüyorlar. Çünkü senelerce askeri çözüm denendi, olmadı, olmazdı da zaten. Artık normalde onlarında mesleki koşullarına dönmesi gerekiyor.

“BATI İLE BURASI FARKLI”
Lice’ye 4 gün önceki gelişinde küçük çatışmalar, askerin toplumsal olaylar dediği, müdahale dediği eylemler olduğunu ve yaralanmalar olduğunu söyleyen CHP’li Melda Onur, “Ama ne oldu, ben size söyleyeyim bir çalıştay oldu. Diyarbakır’da bir çalıştay oldu onun arkasında da böyle bir şey yaşadık. Yani demek ki daha da bir sertleşme oldu dün akşam. Onun sebebi araştırılmalı. Batıdaki karakolla buradaki farklı şeyler çağrıştırıyor…

Demek ki burada karakol yaparken daha farklı bir tutum takınmak lazım, dikkatli olmak lazım.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
719 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.