logo

CHP’den Bakan Yıldız ve Çelik hakkında gensoru

CHP, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı hakkında gensoru önergesi verdi. Konula ilgili NTV’ye konuşan CHP’li Engin Altay, “Kelle alma peşinde değiliz ama sorumlular bedelini ödemeli” dedi.

CHP, Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik hakkında gensoru önergesi verdi.

Önergeye gerekçe olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının, denetim görevlerini yerine getirmemesi gösterildi.

CHP önergesinde, Taner Yıldız ve Faruk Çelik’in 301 işçinin hayatını kaybetmesinden sorumlu oldukları savunuldu.

Verilen önergeye ilişkin NTV canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, amaçlarının ‘kelle almak’ olmadığını ama 2 bakanın denetim yapılmamasının bedelini ödemesi gerektiğini söyledi.

Hukuki sürecin yanı sıra siyasi mekanizmanın da çalışması gerektiğini söyleyen Atay, “Böyle bir olayda siyasi sorumsuzluk olmaz. Şimdi savcılık soruşturma başlattı ve tutuklamalar oldu. Mahkeme olacak birileri ceza yiyecek veya yemeyecek. Burada da siyasi bir mekanizmanın çalışması lazım. Tüm demokrasilerde bu böyledir. Hükümetin yetkisi varsa sorumluluğu da vardır” diye konuştu.

“Milletvekillerimizin bu konuda siyasi sorumluyu milletin önüne koyması lazım” diyen Altay, şunları kaydetti:

“Milli irade bu demek. Hükümetin denetim boyutunda bir zaafiyeti olduğu belli mi, çok açık belli. Denetim yapmakla görevli hükümet zaaf içine düşmüşse burada 2 bakanın bedelini ödemesi lazım. Bu bundan sonra böyle acıların yaşanmasının önüne geçer. Biz bakan kellesi alma peşinde değiliz. Bundan sonra her bakan sorumluluk sahasındaki işlere ve işyerlerine dikkat eder.

İş kazalarında dünya birincisi olduk. Soma ile Çin’in de önüne geçtik. Avrupa’nın zaten ilerisindeyiz. Türkiye bunu hakketmiyor. Kanunda ‘yaşam odası’ olarak belirtilmese de gerekli önlem alınması gerektiğini belirtiyor. Bunu denetleyecek olan da hükümettir. Herkes çalışma kanununun 4. maddesine baksın burada her şey çok açık.

Keşke Güney Kore’de olduğu gibi bakanlar, özür dileyerek denetim görevini gerektiği gibi yapamadıklarını söyleyip istifa etseler çok daha güzel bir iş yapmış olurlar. Biz kelle alma peşinde değiliz. Bakan gidince yine AKP’den bir bakan gelecek ama bundan sonra gelecek olan bu konuda daha dikkatli olacak.

Başbakan’ın Soma’da bir kişi veya kişileri tokatladığı veya yumrukladığı ile ilgili basında çok sayıda haber var. Başbakan’ın bu Genel Kurul’a gelmeden çıkıp Soma’da, tokatladığı veya yumrukladığı insanlardan özür dilemesini bekliyorum.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.