logo

‘Cesetlere basa basa kaçtık’

IŞİD’den kaçarak dağlara sığınan binlerce Ezidi, peşmerge ve YPG’nin açtığı güvenlik koridoruyla Irak’ın Zaho ilçesine akın ediyor. Al Jazeera’nin görüştüğü mülteciler yaşadıklarını “Cesetlere basa basa dağa çıktık, basa basa indik” diye özetledi.

IŞİD’in saldırılarının ardından Sincar Dağı’na kaçan ve orada bir hafta süreyle mahsur kalan 10 bin civarında Ezidi, Kürt peşmerge güçleri ve YPG’nin sağladığı güvenlik koridoruyla önce Suriye’ye geçirildi.

Kimi yürüyerek, kimi kamyon kasalarında kilometrelerce yol alan Ezidiler, daha sonra yeniden sınırı geçerek Irak’ın Türkiye sınırındaki Zaho ilçesinde yönlendirildi.

Binlerceki kişi şu sıralarada Zaho’ya girmeye devam ediyor. Ancak IŞİD’in saldırıları başladığından bu yana en çok göç alan yerleşimlerin arasında bulunan Zaho’da adeta adım atacak yer yok. Mülteci kampları tamamen dolu, insanlar kaldırımlarda, inşaatlarda, evlerin bahçelerinde barınmaya çalışıyor.

Zaho’ya ulaşan Ezidiler, yaşadıklarını Al Jazeera’ye anlattı:
IŞİD evlerimizde, ailemizi, çoluğumuzu çocuğumuzu katletti. Köyümüzde cesetlerine üzerine basa basa çıktık dağa. Orada da çok kişi öldü. Açlık, susuzluk ve hastalıktan. Yine cesetlere basa basa dağdan indik.

Sınır kapısında yakınları karşıladı

Suriye-Irak arasında bulunan Peş Habur sınır kapısından geçen Ezidilerin bazıları kendilerini burada bekleyen yakınları tarafından karşılandı.

Mültecilere Zaho dışında Duhuk, Semel ve Batel’de de yer bulunmaya çalışılacak.
Yaklaşık bir haftadır dağda mahsur kalan Ezidiler, cumartesi günü oluşturulan güvenlik koridoruyla dağdan inmeye başlamıştı.

Sincar Kaymakamı Meyser Hacı Salih şimdiye kadar süren çalışmalarla 10 bin Ezidinin kurtarıldığını açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera

Share
399 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.