logo

bombaların gölgesinde Ramazan

Suriye’de ordunun, Halep kentinde muhaliflerin denetimindeki bölgelere varil bombasıyla saldırması nedeniyle çarşı ve pazar yerlerinde Ramazan yoğunluğu yaşanmıyor

Suriye’de ordunun, Halep kentinde muhaliflerin denetimindeki bölgelere varil bombasıyla saldırması nedeniyle çarşı ve pazar yerlerinde Ramazan yoğunluğu yaşanmıyor.
Suriye ordusuna bağlı helikopterlerin Halep’te yönetim karşıtlarının denetiminde olan ve halkın toplu olarak alışveriş yaptığı yerlere varil bombasıyla saldırması nedeniyle Ramazan yoğunluğu yaşanmadığı gibi halk temel gıda sıkıntısı da çekiyor.
Muhaliflerin elindeki bölgelerde dükkan ve iş yerlerinin yüzde 90’ı kapalıyken açık olanlardan da halk her istediğini bulmakta zorlanıyor. Muhalif bölgelerde patates, kavun, karpuz ve meyve satıldığı gözlenirken pazar ve çarşılarda çok nadir olarak kuru baklagiller bulunuyor. Bulunanlar da çok pahalı ya da bozulmuş oluyor.
Halep’te muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde rejimin yoğun saldırıları sebebiyle bazı bölgeler tamamıyla terk edilmiş görülürken, bazı bölgelerde ise hala evlerini terk etmeyenlere rastlanıyor.
Eski Halep bölgesindeki çarşıda manav dükkanı olan Hacı Ahmed Ebu Rıza, rejimin varil bombalı saldırıları nedeniyle halkın Ramazan alışverişini yapmadığını söyledi.
Orduya bağlı savaş uçaklarının kentte muhaliflerin denetiminde olan çarşı ve pazarları hedef aldığını belirten Ebu Rıza, Ramazan ayının da gelmesiyle ürünlerin çok pahalı olduğunu dile getirerek, “Patatesin kilosunu 3 dolardan soğanın kilosunu ise 2 dolardan satıyoruz. Patates, soğan, karpuz ve diğer ürünleri rejimin kontrolündeki bölgelerden getiriyoruz. Bundan dolayı her şey pahalı” dedi.
Mesekin Hananu bölgesinde tezgahta meyve sebze satan Ebu Muhammed’, “En büyük sorunumuz, rejimin halkın toplu olan yerlere varil bombasıyla saldırmasıdır. Bundan dolayı halk çarşı ve pazara inip alış verişini yapamıyor. Ramazan ayı öncesinde bir hareketlenme beklerdik fakat rejim kentte çarşı ve pazarları bombaladığı için insanlar sokağa dahi çıkmaya korkuyorlar” diye konuştu. (Dünya Bülteni)

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.