logo

BM’den Mumbuc uyarısı

Mumbuc-suriye-göçBirleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada, çatışmalardan kaçan Suriyelilerin su, temel gıda ve sağlık malzemelerine ihtiyacı olabileceği belirtildi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), 20 bin kişinin Mumbuc ve çevresinden göç etmeye başladığını, sayının 216 bine kadar çıkabileceğini duyurdu. OCHA’nın açıklamasında Suriyelilerin nerelere kaçtıkları bilgisi de yer aldı. Buna göre bazı Suriyeliler, Mumbuc’un kuzeyine, yani IŞİD’in kontrolündeki Cerablus yakınlarındaki kasabalara, bazıları da batıya, muhalif grupların kontrolündeki bölgelere gidiyor. Az sayıda Mumbuclu da Fırat nehri boyunca güneye doğru göç ediyor.

“SDG, Mumbuc’a 6 km. uzaklıkta”

YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Mumbuc’a 6 kilometre kadar yaklaşmış durumda. ABD’nin havadan desteklediği saldırıda son olarak 150 IŞİD üyesi öldü. SDG sözcülerinden Şirvan Derviş, Reuters’a yaptığı açıklamada öldürülen IŞİD’lilerden 50’sinin cesedine ulaştıklarını söyledi.

Derviş, IŞİD’in Mumbuc’u terk etmeye başladığını söylerken, “Daha önce IŞİD’lilerin elinde bulunan birçok ev şu an boş. Yanlarına alabildikleri her şeyi alıp kenti terk ediyorlar” diye konuştu.

Reuters haberinde bu iddiayı doğrulatamadığı notunu düşerken, Derviş’e göre Mumbuc operasyonu ABD’nin planına göre ilerliyor.

Derviş, “Dürüst olmak gerekirse şu saatte Mumbuc’a ulaşmak istesek ulaşırız, ya da doğrudan gitsek orayı alırız ama biliyorsunuz bölge geniş ve orada çok fazla sivil yaşıyor” dedi.

SDG Sözcüsü, Mumbuc operasyonunda SDG’nin kuzeydeki üyelerinin sorumlusu Faysal Ebu Leyla’nın hava topu ateşinde vurularak öldüğünü de doğruladı.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
413 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.