logo

BM Güvenlik Konseyi seçim üçüncü tura kaldı

BM Güvenlik Konseyi’nde gelecek yıl görev yapacak geçici beş üye için BM Genel Kurulu’nda seçim yapılıyor. Yeni Zelanda 145 oyla Konsey’e seçilirken, Türkiye ve İspanya’nın yarıştığı son koltuk için 2. tur oylamada da yeterli çoğunluk sağlanamayınca 3. tura geçildi.

BM Güvenlik Konseyi 2015-2016 geçici üyeliği seçiminde Batı Avrupa ve Diğerleri grubundan Yeni Zelanda 145 oyla Konsey’e seçildi.

Son koltuğun belirlenmesi için İspanya ve Türkiye arasında 3. tur oylama yapılıyor.

BM Genel Kurulu’ndaki oylamada, yıl sonunda görev süreleri dolacak olan Arjantin, Ruanda, Güney Kore, Avustralya ve Lüksemburg’un yerine, bu ülkelerin grubunda yer alan beş yeni üye için seçim yapıldı.

Seçimlerde Afrika grubundan 190 oyla Angola, Latin Amerika ve Karayipler grubundan 181 oyla Venezuela ve Asya-Pasifik grubundan 187 oyla Malezya Konsey’e seçildi.

Türkiye’nin de adaylar arasında yer aldığı Batı Avrupa ve Diğerleri grubunda ise Yeni Zelanda 145 oy alarak üçte iki çoğunluğu sağladığı için Konsey’e seçilirken, 109 oy alan Türkiye ve 121 oy alan İspanya üçte iki çoğunluğu sağlayamadıkları için ikinci tura kaldılar.
İkinci turda; İspanya 120, Türkiye 73 oy aldı. İkinci tur oylamada da yeterli çoğunluk sağlanamayınca 3. tur oylamaya geçildi.

Genel Kurul’da şu an Türkiye ve İspanya arasında üçüncü tur oylama yapılıyor. İki ülkeden seçimde kullanılan oyların üçte ikisini alabilen Konsey’e girecek.

ÜÇTE İKİ GEREKLİ
Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmek için 193 ülkeden üçte ikisinin oyunu almak gerekiyor.

Adaylar ilk turda gereken oyu alamazsa turlara devam ediliyor.

Türkiye’nin konsey üyeliği için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu son ana kadar New York’ta temaslarda bulundu.

Türkiye son olarak 2009-2010 yıllarında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde geçici üye olarak yer almıştı.

Share
325 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.