logo

24 Nisan 2019

Bırakın da camilerimizde özgür olalım


Mehmet Ocaktan
m.ocaktan@gmail.com

Organize ruh hastası bir çete mensubu Ankara Çubuk’taki şehidimizin cenaze namazını kılmak üzere camiye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıda bulundu. Talihsizliğe bakın ki 2016 yılında PKK’nın suikast girişiminin hedefi olan Kılıçdaroğlu, bu kez de gözü dönmüş şovenist kalabalığın saldırısına maruz kalıyor. En acı olanı da adeta bir akıl tutulması yaşayan bu kalabalığın, CHP genel başkanının sığındığı evi yakma tehdidinde bulunması…

Bu haberi duyar duymaz şovenizmin camilerimizin kapılarına kadar dayandığını, kimlerin ibadet yapıp yapamayacağını, kimlerin cenaze namazına katılıp katılmayacağını denetlemeye cüret edebilecek kadar azgınlaştığını gördüm ve gerçekten endişeye kapıldım.

Oysa bu ülkede kendimizi en özgür hissetmemiz gereken yerler camilerimizdir, ibadet mekanlarımızdır. Ve bu ülke için hayatını feda eden şehitlerimize yapabileceğimiz en güzel görev, onların namazını kılarak dualarla ebediyete uğurlamaktır.

Şimdi görüyoruz ki, meğer camilerimizde de özgür değilmişiz. Meğer kutuplaşma ve gerilimden beslenen bazı şovenist gruplar cami önlerinde pusuya yatıp şehit cenazesi pazarlamacılığına heveslenmişler.

***

Aslında bu şiddet mangaları geçtiğimiz yıllarda da şehit cenazelerinden oy devşirmek için benzer saldırganlıkları sergilemişlerdi. Peş peşe şehitlerin geldiği o günlerde cenazelere katılan bakanlara “Bu Türk milletinin yumruğu” denilerek yumruklar atılmış, başbakan Tayyip Erdoğan’ın çelengi parçalanmıştı. Buna benzer sayısız saldırılar yapılarak ülkedeki barış ve kardeşlik iklimi zehirlenmeye çalışılmıştı.

Ama sonra baktılar ki bu ahlaksız ticaretten ekmek çıkmıyor, vazgeçmişlerdi. Öyle anlaşılıyor ki şehit tacirlerinin eski hastalıkları depreşmiş ve camilerde yeniden oy ticaretine başlamışlar…

Evet, Ankara Çubuk’ta gerçekleşen vahim saldırının benzerlerini bu ülke geçmişte de yaşadı ve bu tür cinnet hallerinin kardeşliğimizi zedelemekten başka bir işe yaramadığını, bu yolun sonunun hüsran olduğunu hepimiz gördük.

Şimdi tekrar dönüp dolaşıp vicdanlarımızı yaralayan bir noktaya gelmemiz gerçekten büyük talihsizlik. Maalesef epey bir süredir hamasete ve şiddet diline savrulan siyasi mücadele tarzı, Türkiye’yi böylesine bir utanç fotoğrafıyla karşı karşıya bırakmıştır.

Şimdi geldiğimiz noktaya baktığımızda, doğrusu insan ister istemez AK Parti adına hayıflanmadan edemiyor. Zira AK Parti iktidarı geçmişin o mahcubiyet dönemleriyle yüzleşerek siyasette yeni bir sayfa açmış, şehitlik gibi kutsal değerleri siyaset malzemesi olmaktan kurtararak daha yaşanabilir bir toplumsal iklimin önünü açmıştı. Ama talihsizliğe bakın ki iktidarının ilk iki döneminde pek çok başarı hikayesinin altına imza atan AK Parti, sonunda bütün siyasi müktesebatını MHP’nin aşırı milliyetçi rüzgarlarına kilitlemiştir.

Yürek burkucu bir durum ama, aslında bugün yaşadıklarımız biraz da bu milliyetçi fırtınaların tesiri ile oluşan hamaset ikliminin bir ürünüdür.

Eğer bu ülkeyi geçmişin o kabus dolu günlerine, hele de kardeşin kardeşe pusu kurduğu ‘70’li yılların acılarına döndürmek istemiyorsak, bu saldırıdan ders alıp en kısa yoldan ve de vakit geçirmeden makuliyet diline geri dönmeliyiz.

Hiçbir şey kardeşliğimizden ve birlikte yaşama irademizden daha değerli değildir. Küçük siyasi hesaplar ve üç beş oy uğruna camilerimizi, sokaklarımızı şiddet heveslilerine teslim etmeyelim.

(KARAR)

Etiketler:
Share
293 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Soğuk bir kış sabahı kirpiler

  18 Temmuz 2019 YAZARLAR

  “Soğuk bir kış sabahı çok sayıda oklu kirpi, donmamak için birbirine bir hayli yaklaştı. Az sonra, oklarının farkına vardılar ve ayrıldılar. Üşüyünce, birbirlerine tekrar yaklaştılar. Oklar rahatsız edince yine uzaklaştılar. Soğuktan donmakla, batan okların acısı arasında gidip gelerek yaşadıkları ikilemi, aralarındaki uzaklık, her iki acıya da tahammül edebilecekleri bir noktaya ulaşıncaya kadar sürdü. İnsanları bir araya getiren, iç dünyalarının boşluk ve tekdüzeliğidir. Ters gelen özellikler ve tahammül edemedikleri hatalar onları birbiri...
 • Ne güzel bürokrat ne güzel müftü!

  18 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Yapıcı ve yerinde tenkitler baş göz üstüne de hep kara tablolar çizmek, hep kötüyü görüp genellemek, hep insanları ümitsizliğe boğmak dost işi değildir. En büyük mürşidlerin mürid ve talebeleri arsından bile çürükler ve hainler çıkmıştır. Saadet asrından bu yana bunca zaman geçtikten ve bozucu amiller bunca iş gördükten sonra “fazilet toplumundan” söz etmek zor olsa gerektir. Beklentimiz “halvet der encümen” fehvasınca kötüden asgari, iyiden azami etkilenmiş ve bu mânâda güzel insanımızın sayısını çoğaltmak ve toplumun yönetimini o ellere bı...
 • Baro’daki kafa, bu kafa!

  18 Temmuz 2019 YAZARLAR

  S-400 tartışması nedir? F-35 uçakları ile ilgili anlaşmazlık nedir? Her ikisi de, hukuki ihtilaflar değil midir? Bir tarafında Türkiye olan. Diğer tarafında ABD olan.. Hatta diğer tarafta NATO’nun da olduğunu söyleyebileceğimiz bir hukuki ihtilaf değil midir? Bu iki hukuki ihtilafa, Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmalarını da ekleyebiliriz.. Orda da birinci muhatabımız, Kıbrıs Rum Kesimi’nden ziyade, Avrupa Birliği olmalı ki.. İlk günden kafayı çıkarıp, aynen ABD’nin yaptığı gibi, eşkıyalığa soyunup, Türkiye’ye yönelik te...
 • Sudan’da imzalanan anlaşma

  18 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri arasında geçiş süreci konusunda kabul edilen siyasi belgenin imzalanması işlemi bazı ayrıntılar üzerindeki ihtilaftan dolayı ertelenmişti. Son olarak Salı akşamı uzun süren bir müzakerenin ardından 17 Temmuz Çarşamba sabahı imzalandı. Anlaşmayla ilgili ikinci metnin de yarın yani Cuma günü öğleden sonra imzalanacağı ifade edildi. Üzerinde en çok ihtilaf olan konulardan biri Askeri Geşiç Konseyi’ndeki generallere yasal dokunulmazlık verilmesi talebiydi. Generallerin, onl...