logo

Bir cinayet etnik çatışmaya döndü

Makedonya’da bisiklet hırsızlığı sonrası işlenen cinayet, başkent Üsküp’te etnik bir çatışmaya neden oldu.

Arnavut asıllı bir gencin Makedon asıllı bir gencin bisikletini çaldıktan sonra bıçaklayarak öldürmesi Makedonya’da etnik çatışmaya döndü.

Olayın duyulmasının ardından Üsküp’de sokağa dökülen bir grup Makedon, çok sayıda araç ve işyerlerine zarar verdi.

Arnavutların sahip olduğu bazı işyerlerini de ateşe veren kalabalığa polis müdahale edip, 18 kişiyi gözlatına aldı.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’de iddiaya göre, Arnavut asıllı 19 yaşındaki N.E. isimli genç, Makedon asıllı 18 yaşındaki A.P. isimli gencin bisikletini çaldı.

İki genç arasında çıkan kavgada 19 yaşındaki N.E., Makedon asıllı A.P’yi bıçaklayarak öldürdü. Olay yerinden kaçan cinayet zanlısı kısa süre sonra polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Cinayetin duyulmasının ardından akşam saatlerinde sokağa dökülen bir grup Makedon, bütün çağrılara rağmen dağılmadı ve polisle çatıştı. Grup çok sayıda araç ve işyerine zarar verdi, Arnavutların sahip olduğu bazı işyerlerini yaktı.

Polis gruba biber gazı ile müdahale edeek dağıttı ve bazı göstericileri gözaltına aldı. Olaylar sırasında yaralananlar ambulanslarla hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı. Polisler, gösterilerin önüne geçmek için Gorçe Petrov semtine çıkan tüm yolları kapattı.

İÇİŞLERİ BAKANINDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI
Makedonya İçişleri Bakanı Gordana Yankuloska, yaptığı açıklamada, cinayetten kısa bir süre sonra zanlının polis tarafından yakalanarak gözaltına alındığını söyledi.

Bakan Yankuloska, gerginlik yaratarak bölgede işyerleri ve araçları kundaklayan 18 şüphelinin de yakalandığını kaydetti. Yankuloska, olayın etnik gerginliğe sebebiyet verecek her türlü eyleme karşı sağduyulu davranılmasını da istedi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.