logo

Beyin ile kontrol edilebilen araç

Çinli araştırmacılar son yıllarda ortaya çıkan sürücüsüz araçlara alternatif olarak beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen arabalar üretmek için çalışıyorlar.

1Teknolojinin bize sunduğu cihazlar ve imkanların sayısı günden güne artıyor ve hayatımızı daha kolay, daha basit hale getiriyorlar. Bu imkanlardan birisi olacak olan kendi kendini sürebilen arabalar, arabaları kullanmaya başladığımız ilk senelerden beri insanların hayalini kurduğu bir teknoloji. Gelişmeye başlayan yapay zeka teknolojileri ve programcılık, günümüzde bu teknolojinin çalışmalarına başlamamızı sağladı.Mercedes, Googleve Volvo gibi  gibi büyük otomotiv markaları ve teknoloji devleri bu teknoloji üzerinde çalışırken Çinli araştırmacılar, kendi kendini sürebilen araçlara alternatif olarak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını belirttiler.

2

Bu teknoloji sayesinde sürücülerin arabalarını kendileri kullanacaklarını ancak bu işlemi beyinleriyle yapacaklarını belirten Çinli araştırmacılar, bir liman şehri olan Tianjin’de bulunan araştırma tesisinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Sürücülerin beyinleri ile arabalarını kontrol edebilmesini içeren bu sistem, aslında bundan önce defalarca haberini yaptığımız beyin dalgalarıyla çalışan sistemlerle aynı. Sürücünün kafasına taktığı hassas bi sensör sayesinde sürücünün beyninden geçen elektrik dalgaları yakalanacak ve kablosuz bir şekilde aracın kontrol paneline iletilecek. Panel gelen bu sinyalleri gruplandırarak önceki verilerle kıyaslayacak ve sürücünün o an ne istediğine karar vererek arabaya bu işlemi yaptıracak.

 

Tabii ki bu teknolojinin en zorlandığı kısım sürücünün o an beyninden geçen düşünceleri sensörlerin tam olarak yakalayabilmesi ve kontrol panelinin bunu %100 doğru şekilde işleyebilmesi. Aksi takdirde panele iletilen “sağa dön” komutu “sola dön” gibi algılanabilir ve böylece ortada hiçbir sebep yokken kazalar oluşabilir. Teknolojinin keyfi amaçlardan ziyade engelli kişilerin kullanımına sunulması, bence diğer tüm kullanım amaçlarınan çok daha yararlı olurdu.

Kaynak: SlashGear

Etiketler: » » »
Share
1155 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.