logo

07 Aralık 2019

Beni mahcup eden Bakan


Akif Beki
a.beki@gmail.com

Kaç kez eleştirdim Kültür ve Turizm Bakanlığını. Yurt dışında sergileri dolaşan bir sanatçıya sahip çıkmaktan daha önemli ne işleri olabilir diye.

19-12/06/ekran-resmi-2019-12-06-235557.png

Bırakın ülkenin dünyaya sanatla tanıtılmasına desteği, davete rağmen kültür ataşeleri lütfedip katılmıyordu bile.

Peç, Viyana derken şeytanın bacağı, Bakü’de kırılmıştı. Büyükelçi ve ataşe, Haydar Aliyev Müzesi’nde sergi açan Ahmet Güneştekin’i yalnız bırakmamıştı.

Ama önceki gün İstanbul’daki açılışta, tam da görmek istediğim düzeye taşındı bu ilgi.

Bakanlık, Mecidiyeköy Pilevneli Galeri’deki açılış gecesine resmen çıkarma yaptı.

Bakan Mehmet Ersoy şöyle bir uğramadı, sergiyi gezmeye ciddi vakit ayırdı.

Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan yemeğin sonuna dek kaldı.

Bakan danışmanı Tayfun Topal ile bakanlığın kıdemlilerinden Abdurrahman Çelik davetlilerle epey zaman geçirdi.

Olması gereken işte buydu.

İstanbul’un görüp göreceği en göz kamaştırıcı sergi açılışıydı. İş ve sanat dünyasından medyaya hatırı sayılır bir katılım vardı. İnanç Kıraç’la Murat Ülker’den Zülfü Livaneli’yle Sıla’ya kadar uzanan bir yelpaze…

Kültür Bakanlığı geri kalsa eksikliklerini kayda geçirir, çok ayıp ettiler diye, yine mesele yapmadan durmazdım.

En ağır eleştiriyi esirgemeyecekken ‘vazifeleri, tabii ki kaçırmayacaklar’ mantığıyla övgüyü çok görürsem o da benim ayıbım olur. Tebriği ve alkışı kesinlikle hak ettiler. Bakan Ersoy ve ekibini kutluyorum.

Güneştekin, başarı çıtasını bu sergiyle daha da yukarı çekti. Uzun süredir hazırlanıyordu. Yüze yakın eserle etkileyici bir koleksiyon sunuyor. 2 ay boyunca açık kalacak. Yolunuz düşerse takdir etmekten kendinizi alamayacaksınız, bahse girerim.

Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikasını Türkiye’nin en büyük sergi alanına çeviren ev sahibi Murat Pilevneli’nin de hakkını teslim etmemek olmaz. Yenilikçiliği ve vizyonuyla bir ilki daha başardı. Piyasalardaki durgunluğun kötü vurduğu, herkesin frene bastığı bir zamanda sanat camiasına canlılık ve hareket getirdi. Küçülerek köşeye çekilip işlerin açılmasını beklemek yerine büyütmeyi seçti, can suyu verir gibi.

Mekan göşterişli, içini dolduran sergi göz alıcı…

Fakat bu görkemli takdimde arkasındaki sponsorun da payı inkar edilemez. DAAX Corporation’ın patronu Hassan Gozal, Türkiye’nin Viyana ve Bakü’de sanatla temsil edildiği sergilere de katkı veren isimdi. Örnek alınsın, özendirici olsun diye anmadan geçmemeye özen gösteriyorum.

İç karartıcı gündemlerden sıkıldı daraldıysanız, teneffüse ihtiyacınız varsa soluğu
Pilevneli Galeri’de alın, havanız değişecek.

Neredesiniz ey Anadolu bacıları!
Tarihteki ilk kadın birliği Anadolu’da kuruldu diye Bacıyan-ı Rum’la iftihar eden AK Partili kadınlar, Nihal Olçok’a yapılanlara ne diyor? Razılar mı, onaylıyorlar mı?

İkisini de önemsediğim için Star yazarı Sibel Eraslan’la AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin geliyor mesela aklıma…

Sırf fikrini, tercihini, partisini beğendiremedi, iktidarla ters düştü, Davutoğlu’nun kuracağı partiye katıldı diye kadına yönelik psikolojik şiddetin dik alasına maruz kalıyor.

Hem de kendileri gibi başörtülü bir kadına, hem de şehit annesi bir kadına yönelen bu hayasız akını içlerine sindiriyorlar mı?

Şu kadarcık tanıyorsam, bu ağzı bozuk kampanyadan rahatsız olmamalarına imkan, ihtimal yok. Ama durdurmak için neden kıllarını bile kıpırdatmıyorlar?

Güçleri yetmeyebilir durdurmaya. Fakat kınamama, bir ‘yapmayın etmeyin, ayıptır, bu kadar da çirkeflik olmaz’ lafı bile etmemenin mazereti olabilir mi?

İster karalama saldırılarıyla, ister küfür ve hakaretle, ister kadına yönelik şiddetle mücadele adına deyin…İsterseniz insanlığı partiler üstü tutmak, siyasi çıkarların ve görüş ayrılıklarının önüne koymak adına deyin…Ya da hemcins dayanışması veya başörtülüler ortak paydası adına…Ne adına derseniz deyin, ses vermeleri gerekmez miydi?

Ağzına bakılan muhafakazar kadınların, ağızlarını dahi açmadan, elden ne gelir çaresizliğiyle izlemesini ben de hayretle izliyorum.

Sözlerinin tesirine mi güvenmiyorlar? Ben güveniyorum oysa, boşa gitmez emin olsunlar.

(KARAR)

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNZAL EDİLMİŞ ADIMIZI, ÜRETİLMİŞ “İSLÂMCI” KAVRAMI İLE DEĞİŞTİRMEK SAPMALARA KAYNAKLIK ETMİŞTİR

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Her din ya da ideoloji, kendini özgün taşıyıcı kavramlarıyla ifade eder, tanımlar ve mesajını insanlara ulaştırır. Temel tanımlayıcı kavramlar, nötr değildirler; zihnine girdikleri, kendilerini benimseyerek kullanan insanları, kendi arka planındaki din, düşünce, felsefe ve ideoloji istikametinde dönüştürürler. Bunlar, o din ya da ideolojinin, taşıyıcı, inşa edici ve dönüştürücü etkiye sahip olan inanç eksenli kavramlarıdır. Bir de taşıyıcı olmayan, yani dinî ve ideolojik boyutu belirleyici olmayan kavramlar vardır ki onları, her din ya da ideol...
 • ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir Kaynak: ‘Savaş ve Siyaset’, Aynı Hedef İçin, Farklı Silâhlarla Yapılan Eylemler Manzumesidir – SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  02 Mart 2020 YAZARLAR

  Bu Pazar günü, birkaç noktaya değinelim: 1- Anamuhalefet’in lideri ve sözcülerinin, ‘Bizim askerimizin tırnağının ucundan kesip attığı bir parça bile bütün Suriye’den daha değerlidir.’ şeklindeki sözü çok matah bir şeymiş gibi geçen hafta boyunca sık sık dile getirmeleri sorgulanması ve utanılması gereken bir yaklaşımdır. KK ve adamları, yürekleri elveriyorsa, aynı sözü, Suriye için değil de, o ülkeye yarım asırdır zorla tahakküm ve zulmeden Baas Partisi, Esed Hanedanı ve Beşşâr Esed’in şahsı için söylesinler. Ama, dilleri varmaz ona bir olu...
 • Süleymani’nin öldürülmesine niye sevineyim?

  04 Ocak 2020 YAZARLAR

  İran’ın önemli generallerinden birisi, ABD füzeleri ile öldürüldü. Sevinmemiz gerektiğini söylüyor bazılarımız.. Gerekçeler önümüze koyuyorlar.. “Ortadoğu’da sürekli Şia mezhebinin yayılması için, haksız girişimlerde bulunup, örgütlenmeler yaptı.. Suriye’de binlerce Müslümanın ölümüne sebep oldu.. Yemen’den sorumlu.. Irak’tan sorumlu.. Kadınların ırzına geçilmesinden sorumlu.. Bebeklerin ölümünden sorumlu.. Esad’ın kimyasal silah kullanmasından sorumlu..” Devam ediyor, tutulan liste.. Devam ediyor, gerekçeler.. Ben ise şöyle bakıyor...
 • Tapu idaresi tepkide niye gecikti?

  03 Ocak 2020 YAZARLAR

  Haber yankı uyandırmış, konu nazik, konu netameli, ucu 'çılgın proje' hassasiyetlerine dokunuyor, kamuoyu zaten teyakkuzda, duyarlılık tavana vurmuş, üstüne belediyelerin tapu bilgilerini online sorgulama yetkisinin kaldırıldığı söyleniyor, Kanal İstanbul hattındaki arazileri toplayanların izi sürülemeyecek deniyor, yer yerinden oynuyor... Ne beklersiniz; tepkilerin hedefindeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün zaman kaybetmeden, sabah ilk iş duruma açıklık getirmesini. Peki onlar ne yapıyor? Haberi alan alıp satan sattıktan sonra, a...