logo

‘Bayrak indirilmesini tasvip etmiyoruz’

HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda yaşanan bayrak indirme olayını tasvip etmediklerini söyledi.

Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda Türk bayrağının bir gösterici tarafından indirilmesine ilişkin HDP’den de bir açıklama geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, bayrağın indirilmesi olayını tasvip etmediğini söyledi.

Sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için herkesin sağduyulu olması gerektiğini söyleyen Tuncel, şunları kaydetti:

“Hassas dönemlerde bayrak konusu gündeme geliyor. Hem HDP hem BDP olarak bu konudaki yaklaşımız biliniyor. Bu tür şeyleri tasvip etmiyoruz. Bunun üzerinden bir linç kampanyasının yürütülmesini de doğru bulmuyoruz.

Sonuçta hassas bir süreçten geçiyoruz. Bu hassas sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için herkesin sağduyulu olması gerekir. Bu bayrak olayını 96’da ve başka dönemelerde yaşadık. Biz bu olayı tasvip etmiyoruz.

Anlaşılan bir çocuk yapmış. Bizim bugüne kadar halkın değerlerine karşı olumsuz bir yaklaşımımız olmadı. Aynı yaklaşımı bugün kendimiz için de bekliyoruz. Hiçbir halkın rengi, kendisinin sembolleri saygısızlık yapmak kimsenin kabul edebileceği bir şey değildir.

Bunun çok büyütülerek, bir şeymiş gibi Türkiye gündemine dönüştürmek doğru değil. Bizi kaygılandırıyor. Bu süreçte olmaması gereken bir şey ama bir çocuğun gerçekleştiridiği bu olayı bir bütün bir halka mal etmek doğru değildir.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.