logo

Bahçeli’ye yanıt için İhsanoğlu’nu bekleyecek

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, MHP Lideri Bahçeli’nin bugün kendi adaylığına ilişkin yaptığı açıklamayla ilgili “Ekmeleddin İhsanoğlu’nun açıklamalarını dinledikten sonra gereken cevabı veririm” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan ayı nedeniyle tarihi Ulucami önünde açılan iftar çadırında vatandaşlarla birlikte iftarını açtı.

BAHÇELİ’NİN AÇIKLAMALARI
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin düzenlediği basın toplantısındaki açıklamaları konusundaki soruyu şu yanıtı verdi:

“Benim bu yaklaşıma nasıl cevap vereceğim bellidir. Ancak benden çok Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bu açıklamalara ne diyeceği önemlidir. Sessiz mi kalacak yoksa bu açıklamalara bir cevabı olacak mı? Ben onu çok merak ediyorum. İhsanoğlu’nun bu konudaki açıklamalarını dinledikten sonra gereken cevabı ben veririm. Öncelikle onun cevap vermesini bekliyor olacağım.”

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?
Bahçeli, bugün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adayı olmasına ilişkin, ”Türkiye’ye düşmanlık besleyen, cumhuriyete diş bileyen, milletin varlığına ve birliğine saldıran bu PKK’lının cumhurbaşkanı adaylığı, yasalara aykırı olmakla kalmayıp milli ruha hakarettir. Ümit ederim ki YSK, bunu da değerlendirmeye alacak, terörün kuyruğu olmuş, bölücülüğün dümeninden tutmuş bu Eşbaşkan hakkında detaylı ve ayrıntılı incelemeyi yapacaktır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

‘BEN BİR EMEKÇİ ÇOCUĞUYUM’
Demirtaş, halk ile bir arada bulunmanın kendisi için yeni veya orijinal bir şey olmadığını söyledi. Halkın hangi konuda ne düşündüğünü, ne hissettiğini ve nasıl yaşadığını çok iyi bildiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

“Sonuçta ben bir emekçi çocuğuyum. İşte bu çocukların büyüdüğü gibi bende bu mahallede büyüdüm. Dolayısıyla İstanbul, Antalya, Trabzon ve Diyarbakır’da emekçi çocukları ve halkın nasıl yaşadığını çok iyi biliyoruz. Bu Cumhurbaşkanlığı seçiminde de ilk defa benim şahsımla halkın geniş kesimlerinin devletin üst kademesine talip olma fırsatı çıktı. Türkiye toplumunun bunu iyi değerlendirmesi lazım. Benim şahsım ve kişiliğim ile ilgili bir mesele değildir. Diğer adaylardan birine oy verilmesi sistemde herhangi bir sorgulamaya yol açmaz.”

Demirtaş, “ötekileştirilen ve ezilen halk ile birlikte Türkiye’nin yüzde 80’ni, ezici çoğunluk ilk defa kendi ilkelerini, ezilmişliğini, yok sayılmışlığını bu seçimde bir talep olarak dile getirme fırsatını yakaladı” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı olarak ise bütün kesimlerin taleplerini ve ilkelerini temsil etmeye çalıştıklarını Demirtaş, “Onları mahçup etmemeye çalışıyorum. İnşallah başarılı olarak bu egemen, elit zihniyete ve paradan başka hiçbir güce inanmayan bu anlayışa karşı halkın gerçek gücünü onlara anlatacağız” ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR’DAKİ GERGİNLİK
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde dün gerçekleşen gerginlik ile ilgili de konuşan Demirtaş konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Bu tür yaklaşımlar çirkindir. Büyükşehir Belediyemiz her sorunu diyalogla çözme şeklinde bir usul izliyor. Yıllardır tarzımız budur. Belediye eş başkanlarımız, söz konusu sorunu çözmek için günlerdir diyalog sürdürüyordu. Ancak bu diyalogları bir tarafa bırakıp çirkin bir şekilde, çetevari bir tarzda belediyemize saldırılması halkın iradesine saldırıdır. Kimsenin bu tür yöntemlere başvurmaması gerekir. Sonuç alamazlar, tam tersine zarar görürler. Umarım bir daha bu tür şeyler yaşanmaz.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
703 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.