logo

01 Aralık 2015

Bağdadi’nin eski eşi: Türkiye’ye gideceğim

El Kaide’nin Suriye’deki kolu El Nusra Cephesi 2014’den beri rehin tuttuğu 16 Lübnan askerini, 13 İslamcı militan karşılığında serbest bıraktı. IŞİD lideri Bağdadi’nin eski eşi Saca Hamid El Dulaimi de serbest kaldı. El Dulaimi, “Beyrut’a gideceğiz ve oradan da Türkiye’ye gitmeyi planlıyorum” dedi.

ışid-bağdadi-Saca Hamid El DulaimiSuriye sınırında 2014 Ağustos ayında kaçırılan 16 Lübnan askeri ile El Nusra Cephesi’nin serbest bırakılmasını talep ettiği 13 İslamcı militanın takası gerçekleşti.

El Nusra Cephesi’nin takas çerçevesinde serbest bırakılmasını istediği 5 kadın militan arasında IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin eski eşi Saca Hamid El Dulaimi de bulunuyor.

Lübnan medyasında, ülkenin Suriye sınırındaki Arsal kasabasında kaçırılan Lübnan askerlerinin yüzü maskeli El Nusra militanlarıyla kamyonetlerdeki görüntüleri yayınlandı.

IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin eski eşi Saca Hamid El Dulaimi serbest bırakılması sonrası Arapça yayın yapan El Cezire televizyonuna konuştu.

Serbest bırakıldığı Arsal’da El Cezire muhabirine konuşan El Dulaimi, “Ben Ebu Bekir el Bağdadi’nin eski eşiyim. 6 yıl önce boşandık. Beyrut’a gideceğiz ve oradan da Türkiye’ye gitmeyi planlıyorum” dedi.

Yerel basında çıkan haberlerde, rehin takası anlaşmasında El Nusra’nın talep ettiği beş kadın arasında Aralık 2014’te Beyrut’ta tutuklanan terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin eski karısı El Dulaimi ile IŞİD’e katılan bir El Nusra komutanının eşinin de bulunduğu belirtildi.

IŞİD lideri Saca Hamid El Dulaimi'nin bu fotoğrafının da nerede çekildiği bilinmiyor.

IŞİD lideri Saca Hamid El Dulaimi’nin bu fotoğrafının da nerede çekildiği bilinmiyor.

AİLELERDE BÜYÜK SEVİNÇ

Lübnan’da yaklaşık bir yıldır cumhurbaşkanlığı sarayının yakınlarında kamp kuran askerlerin ailelerinin çadırlarında ise yoğun sevinç yaşandı.

Ailelerden bazılarının askerleri televizyon ekranlarında görmelerinin ardından sevinç gözyaşları döktükleri gözlenirken, bazı aileler ise müzik eşliğinde halay çekti.

Lübnan’ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında geçen yıl ağustos ayında terör örgütü El Kaide’ye bağlı El Nusra Cephesi tarafından kaçırılan 17 askerin, Lübnan hapishanelerinde bulunan bir grup Nusra Cephesi üyesi ile takası
konusunda hafta sonunda Lübnan kamuoyunda umutlar belirmişti.

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi militanları, 16 Lübnan askerini takas bölgesine böyle getirdi.

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi militanları, 16 Lübnan askerini takas bölgesine böyle getirdi.

El Nusra Cephesi tarafından rehin alındıktan sonra yaklaşık bir yıl önce öldürülen Muhammed Hammieh’in naaşı da sabah saatlerinde Lübnan güvenlik makamları ve Lübnan Kızılhaçı tarafından teslim alınmıştı.

6 LÜBNAN ASKERİ IŞİD’İN ELİNDE

Aynı bölgedeki çatışmalarda kaçırılan 6 Lübnan askeri ise halen terör örgütü IŞİD’in elinde rehin olarak bulunuyor.

Etiketler: » » » » » »
Share
829 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET