logo

06 Mayıs 2014

Avrupa ülkelerindeki yabancı sınırı nasıl?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yıllardır çözüm üretemediği yabancı futbolcu kuralı Avrupa ülkelerinde de birbirinden farklı şekillerde uygulanıyor. Avrupalıların bu soruna getirdiği genel çözüm ise Avrupa Birliği statüsü…

 

Mehmet Can Belören’in haberi

 

Spor Toto Süper Lig’de uygulanan yabancı sınırlamasıyla ilgili tartışmalar gündemden düşmüyor. Türkiye Futbol Federasyonu’nun 2 yıl önce aldığı karara göre; Süper Lig kulüpleri 2013-2014 sezonunda 6+0+4 kuralını 2014-2015 sezonunda ise 5+0+3 kuralını uygulayacak.

 

2014-2015 sezonunun yaklaştığı şu günlerde Kulüper Birliği 5+0+3 kuralına yoğun bir şekilde itiraz ediyor. Süper Lig’de yer alan tüm kulüpler 6+2 sınırlamasını uygun görürken Beşiktaş 5+0+3 kuralının değişmemesi için diretiyor. Süper Lig’de bulunan 18 takım ortak karar alamazsa gelecek sezon ligde 5+0+3 kuralı uygulanacak. Peki yabancı futbolcu sınırlaması Avrupa’da nasıl uygulanıyor?

 

KURAL AVRUPA’DA NASIL?

 

Avrupa’nın bir çok ülkesinde yabancı sınırlaması yok. Ancak yabancı futbolcu sınırlamasının uygulanmadığı bir çok ülkede Avrupa Birliği kuralı var. Yani Avrupa Birliği’nde yer alan ülkelerin futbolcularını oynatmak serbest. Kıta dışından gelen futbolculara ise sınırlama var.

 

İNGİLİZLER MİLLİ TAKIM SAYISINA BAKIYOR

 

Avrupa’nın önde gelen liglerinden İngiltere Premier Ligi, Almanya Bundesliga, Hollanda Eredivisie ve Portekiz Süper Ligi’nde herhangi bir yabancı sınırı bulunmuyor. İngiltere Futbol Federasyonu sadece transfer edilen futbolcuların milli takımda oynama sayılarına bakıyor. Almanya’da ise sınırsız yabancı futbolcunun yanında Alman futbolcuları da kadroda bulundurma ve alt yapıdan futbolcu yetiştirme şartı var.

 

İSPANYA VE İTALYA’DA AVRUPA BİRLİĞİ KURALI GEÇERLİ

 

İspanya La Liga ve İtalya Serie A’da ise Avrupa Birliği kuralı geçerli. İspanya’da AB futbolcuları haricinde sadece 3 futbolcuya kadroda yer vermek serbest. Ancak bu 3 futbolcu da ilk 11’de sahaya çıkabiliyor. İtalya’da ise kıta dışından 5 futbolcuyla sözleşme imzala kuralı uygulanıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yıllardır çözüm üretemediği yabancı futbolcu kuralı Avrupa ülkelerinde de birbirinden farklı şekillerde uygulanıyor. Avrupalıların bu soruna getirdiği genel çözüm ise Avrupa Birliği statüsü…
Almanya: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir. En az 12 Alman futbolcu kadroda bulunması şartı var. En az 8 futbolcu ise altyapıdan yetiştirilmeli.
Avusturya: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir. Milli takım için en az 10 Avusturyalı futbolcunun kadroda bulunması şartı var.
Beyaz Rusya: En fazla 5 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. En fazla 4 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Belçika: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir. En az 6 futbolcu altyapıdan yetiştirilmelidir.
Bulgaristan: AB futbolcuları + 5 Yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. AB futbolcuları + 5 Yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Çek Cumhuriyeti: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 3 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Danimarka: Yabancı sınırlaması yok. Avrupa kıtası dışından en fazla 3 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir. Danimarka, AB değil, Avrupa Kıtası bazlı uygulama yapmaktadır
Finlandiya: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 3 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Fransa: AB futbolcuları + 4 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. En fazla 4 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Hırvatistan: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 4 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Hollanda: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir. 18-19 ve 20 yaş futbolcular için asgari maaş şartı vardır
İngiltere: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir. İngiltere’de alınan yabancı oyuncuların milli takımlarında oynama sayılarına bakılmaktadır.
İrlanda: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir.
İspanya: AB futbolcuları + 3 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. AB futbolcuları + 3 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
İskoçya: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir.
İsrail: En fazla 5 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. En fazla 5 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
İsveç: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 3 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
İsviçre: AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
İtalya: AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
İzlanda: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 3 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Kuzey İrlanda: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 3 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Macaristan: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 5 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Norveç: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir. Yerli futbolcular arasında en az 2’si kulüpten yetişmiş olmalı.
Polonya: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Portekiz: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Romanya: En fazla 5 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. En fazla 5 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Rusya: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 7 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Sırbistan: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Slovakya: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 4 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Ukrayna: Yabancı sınırlaması yok. En fazla 7 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Yunanistan: AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu ilk 11’de sahaya çıkabilir.
Galler: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11’de sahaya çıkabilir.

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
913 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.