logo

‘Ateşkesten başka yol yok’

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İsrail’in Gazze saldırısına yönelik bir açıklamada bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Gazze’de silahların susması çağrısını yineleyerek “Ateşkesten başka çıkar yol yok” dedi.

Steinmeier, Macar mevkidaşı Tibor Navracsics ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Gazze’deki gelişmeleri değerlendiren Steinmeier, sivil ölümlerin engellenmesi için Mısır’ın ateşkes önerisine desteklediklerini vurguladı.

“Ateşkesten başka çıkar yol yok” diyen Steinmeier, “Umuyorum ki Mısır’ın inisiyatifi geçerli olmaya devam eder, Arap Birliği tarafından desteklenir” ifadelerini kullandı.

Steinmeier, “Mısır’ın mevcut ateşkes önerisi ya da Mısır tarafından yapılabilecek yeni bir öneri sonunda ateşkesin zeminini oluşturacaktır. Umuyorum ki silahların susması sivil halk için de durumun iyileşmesini beraberinde getirecektir. Bunun olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Taraflar arasında ateşkes sağlanabilmesine destek için geçen hafta İsrail ve Filistin’de temaslarda bulunduğunu hatırlatan Steinmeier, “Almanya’da, geçen hafta İsrail ve Filistin’e yaptığım ziyarette söylediğimden farklı bir şey söylemiyorum. Tabii ki İsrail’in, Gaze Şeridi’nden hemen her gün atılan roketlerle düzenlenen saldırılara karşı kendisini koruma hakkı var. Şüphesiz hepimizin arzusu masum insanların ölümünün mümkün olduğunca önlemek” dedi.

‘HAMAS KABUL ETMEDİ’
Ateşkesin sağlanamaması konusunda Hamas’a eleştiriler yönlendiren Steinmeier, şunları kaydetti: “Geçen haftalarda şahit olduğumuz üzere, iki kez ateşkes önerisinde bulunuldu. Gazze Şeridi’ni siyasi olarak temsil eden Hamas iki kez ateşkesi kabul etmedi. Ateşkes ihtimaline zarar vereceğinin bilincinde olarak, birkaç saat içinde yeniden roket saldırılarına başladı. Kara operasyonunun başlamasıyla oluşan ve kötüleşen durumun arka planında bu gelişmeler var.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.