logo

AGİT’in 4 gözlemcisi serbest

AGİT, 29 Mayıs’tan beri Ukrayna’nın Luhansk bölgesinde alıkonulan 4 gözlemcinin daha serbest bırakıldığını duyurdu.

AGİT’ten yapılan yazılı açıklamada, bir ay sonra serbest bırakılan gözlemcilerin durumlarının iyi olduğu belirtildi. Gözlemcilerin Alman, Hollanda, Rusya ve İspanya uyruklu oldukları ifade edildi.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı emekli Büyükelçi Ertuğrul Apakan, “Arkadaşlarımız bir aylık esaretten sonra serbest bırakıldığı için mutluyuz. Aileleri, arkadaşları ve dostları onları bekliyor. Onların kurtarılması için tarafların gösterdiği çabaları takdirle karşılıyoruz” dedi.

AGİT Genel Sekteri Lamberto Zannier, gözlemcilerin serbest bırakılmasından duydukları memnuniyeti belirterek, “Katkılarından dolayı onlarla gurur duyuyoruz. Gözlemciler, kriz boyunca çok önemli görevler üstlendiler” ifadelerini kullandı.

Donetsk ve Luhansk bölgesindeki gözlemcilerin çalışmalarının sürdüğü belirtilen açıklamada, Ukrayna genelinde 40 ülkeden 300 gözlemcinin görev yaptığı aktarıldı.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu kapsamında Ukrayna’da görev yapan 4 gözlemci 26 Mayıs’ta Donetsk’de, diğer 4 kişilik grup ise 29 Mayıs’ta Lunask’da kaçırılmıştı. Donetsk’de görevli 4 gözlemci dün serbest bırakılmıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.