logo

‘ABD’ye desteğimiz yok’

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ABD’nin IŞİD’e karşı başlattığı hava saldırısında Türkiye’nin Amerika’ya verilmiş bir desteğinin olmadığını söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta katıldığı bir programda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Yılmaz, ABD’nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’ne karşı başlattığı operasyona Türkiye’nin bir desteği olup olmayacağı konusunda şunları ifade etti:

“Şu anda hiçbir desteğimiz yok. Amerika kendi imkanlarıyla, savaş gemisinden kalkan uçaklarıyla, kendi unsurlarına tehdit olarak gördüğü IŞİD mevzilerini bombalıyor.

Bu ne zamana kadar devam ediyor? ABD’nin Kuzey Irak’ta kendi unsurları var. Bu unsurlarına tehdit olmayacağı ana kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Şu anda Türkiye’nin Amerika’ya verilmiş bir desteği yok.

’49 PERSONELİMİZ HALA ESİR’
49 personelimiz, konsolosluk mensubumuz hala IŞİD’in elinde duruyor. Dolayısıyla da bizim farklı bir şey yapabilmemiz sorumluluk gereği mümkün değildir. Aksini söyleyenler herhalde bu 49 insana hiç önem verilmemesini istiyor demektir ki, bu makul bir talep değildir.”

49 kişinin can güvenliğinin sorulması üzerine Bakan Yılmaz, “Biz şu anda umutluyuz, bir sıkıntımız yok. Umut ederiz ki sağ salim Türkiye’ye dönerler.” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » »
Share
528 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.