logo

5 ayda bin 300 Filistinliye gözaltı!

Filistinli Esirler Kuruluşu, İsrail’in Haziran’dan bu yana 1300 Filistinliyi gözaltına aldığını açıkladı.

israil-asker-filistinli-çocuk-gözaltıKuruluşa göre gözaltına alınanların yüzde 40’ı zihinsel ya da bedensel engellilerden oluşuyor.

Merkezi Batı Şeria’da bulunan Filistinli Esirleri Kuruluşu İsrail’in gözaltına aldığı Filistinlileri ile ilgili bir rapor yayınladı.

Raporda İsrailli yerleşimciler tarafından öldürülen Muhammed Ebu Hudeyir için düzenlenen protestolarla birlikte gözaltıların arttığı vurgulandı. İsrail, 22 Ekim’den bu yana 250’den fazla Filistinliyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınan Filistinlilerin yüzde 40’ı engelli durumunda. İsrail güvenlik güçleri gözaltılara gerekçe olarak ise, polise taş, molotof kokteyli ve havai fişek atmak ile İsrail’e karşı provokatif olaylarında yer almak olarak sıralanıyor.

Filistinli Esirler Kuruluşu’nun Kudüs’te savunma avukatı olan Mufid El Hac, İsrail mahkemelerinin bırakılmasına karar verdiği çoğu Filistinlinin ancak yüksek miktarda kefalet ya da para cezası karşılığında serbest kalabildiğini söyledi.

Son dönemlerde Kudüs’te yaşananlar nedeniyle gözaltı sayısının arttığını vurgulayan El Hac, buna paralel olarak kefalet ücretinin ve para cezalarının da arttırıldığını ifade etti.

El Hac, kefalet parasının 800 ile 1900 dolar arasında değiştiğini söyledi.

Etiketler: » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.