logo

‘400 paralı ABD askeri Ukrayna’da savaşıyor!’

ABD güvenlik şirketi “Blackwater”ın devamı olan “Academi”ye bağlı paralı askerlerin Ukrayna’nın doğusunda Moskova yanlısı güçlere karşı savaştığı ileri sürüldü. “Academi”ye bağlı 400 paralı asker, gerilla operasyonlarını yönetiyor.

abd askeriAlman haftalık Bild am Sonntag gazetesi konuyla ilgili haberini Alman dış istihbarat teşkilatı BND’den edindiği bilgilere dayandırdı.

Haberde Ukrayna’da yaklaşık 400 Amerikan paralı askerin Moskova yanlısı güçlere karşı operasyon halinde olduğu belirtildi.

Paralı askerlerin Afganistan ve Irak’ta görev yapan “Blackwater” adlı güvenlik şirketinin devamı olan “Academi”ye bağlı olduğu ileri sürüldü. İyi eğitimli ve ağır silahlı askerlerin Luhansk kentinde gerilla operasyonlarını yönettiği ve koordine ettiği belirtiliyor.

“Academi” şirketi söz konusu iddiaları Mart ayında yalanlamıştı. Alman dış istihbarat servisi BND ise, haberle ilgili bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Bild am Sonntag elde ettiği bilgilerin Ukrayna’da özel birlikler tarafından yapılan operasyonları doğruladığını ileri sürüyor. Gazete, BND’nin bu bilgileri 29 Nisan tarihinde Almanya başbakanlığına rapor ettiğini iddia ediyor.

IRAK VE AFGANİSTAN’DA SAVAŞMIŞTI 
“Academi”nin yerine kurulduğu “Blackwater” şirketine bağlı seçkin paralı askerler Irak ve Afganistan’da savaşmıştı.

Wikileaks platformu Irak Savaşı’nda görev yapan askerlerin Iraklı sivillere ateş açarak öldürdüğünü ve işkence yaptığını ortaya koyan belgeler yayınlamıştı. Blackwater kötü ününü düzeltmek için 2009 yılında Xe Services, 2011’de de Academi adını almıştı.

‘RUS UÇAKLARI UKRAYNA SEMALARINDA UÇTU’ 
Bild am Sonntag ayrıca Rus hava kuvvetlerinin defalarca Ukrayna hava sahasını kasten ihlal ettiğini ileri sürdü. Gazete, Rus ordusunun yönetici pozisyonundaki askerler arasındaki telsiz konuşmalarının Amerikan istihbarat teşkilatı NSA tarafından yakalandığını, deşifre edildikten sonra Alman istihbarat teşkilatına iletildiğini yazdı.

Dinleme kayıtlarına göre Rus pilotları komutanlarından Ukrayna hava sahasını ihlal etme emri aldı. 26 Nisan tarihinde bu suçlama, Pentagon tarafından Kremlin’e yöneltilmiş ancak Kremlin bunu yalanlamıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
713 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.