logo

08 Aralık 2015

%100 yerli tank: Altay

Altay, Türkiye’de üretilen az sayıdaki savaç araçlarından biri. Altay tankı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafında kullanılmaya başlandı.

altay tankİlk olarak 2009 yılının başlarında duyrulan Altay tankı, Türkiye’nin üretimini gerçekleştirdiği savaş araçlarından biri. İsmini Kurtuluş Savaşı’nda görev alan 5. Süvari Kolordu Komutanı Fahrettin Altay‘dan alan araç, ilk olarak karşımıza 2012 kasım ayında çıktı. O zamandan beri tank test aşamasında.

1500 beygir gücünde bir motora sahip olan Altay tankının motoru, tankın üretim aşamasında birçok yapımcı değiltirdi ve en son üretici olarak Tümosan‘da karar kılındı. Oldukça güçlü olan bu motor, tankın saatte 90 kilometre hızla hareket edebilmesini sağlıyor ve tanka 500 km ulaşım menzili sunuyor. Altay tankı, motorunun yanı sıra her tankta sağlam olması gereken zırh konusunda da oldukça iyi. Zırh üretimi konusunda Altay tankının üretimine yardımcı olan Roketsan, Altay tankının zırhını kompozit malzemeden üretti.

altay tankı

Ana silahın üretimi konusunda Güney Koreli firma Hyundai ile yaptığımız anlaşma ile 120mm’lik 55 kalibre yivsiz top kullanmasına karar verilen Altay tankı, bu silahını 3 kilometre menzildeki hedefleri vurmak amacıyla kullanabilecek. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra 60 ton ağırlığa ve toplamda 4 kişilik mürettebat düzenine sahip olan Altay tankı, gelecek sene seri üretimde olacak. Tankın birim maliyeti 5,4 milyon dolar.

 

Kaynak:Webtekno

Etiketler: » » » » » »
Share
686 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET